Czy program „Aktywny rodzic” faktycznie będzie dostępny tylko dla babć, czy może także dla dziadków? To pytanie nurtuje wielu obserwatorów po zapowiedziach wprowadzenia tego programu. Pomimo deklaracji premiera Donalda Tuska o szybkim uruchomieniu projektu, ekonomiści zauważają pewne nieścisłości w przepisach. W projekcie ustawy nie ma bowiem jasno określonego, czy świadczenie będzie mogło być również adresowane do dziadków.
Niepewność co do uczestnictwa dziadków
Program „Aktywny rodzic” ma na celu ułatwienie powrotu do pracy młodym matkom, przyznając im dodatkowe wsparcie finansowe w postaci 1500 zł, jeśli szybko wrócą do pracy po urodzeniu dziecka. Środki te mają być wykorzystane na opiekę nad dzieckiem w czasie godzin pracy, na przykład przez opiekę babci. Dodatkowo, emeryci i renciści będą mogli dorabiać do swoich świadczeń dzięki tzw. bonowi senioralnemu, nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Według głównego ekonomisty Kamila Sobolewskiego, wprowadzenie projektu ustawy dotyczącej wsparcia rodziców w aktywności zawodowej i w wychowaniu dziecka jest krokiem we właściwym kierunku. Jednakże, zwraca on uwagę na brak klarownego zapisu dotyczącego uczestnictwa dziadków w programie. W rozmowie z PAP Sobolewski stwierdził, że brak takiej jasnej wskazówki w projekcie ustawy może sugerować, że świadczenie jest skierowane wyłącznie do pań.
Sugerowana rola bonu senioralnego
Sobolewski podkreśla również potrzebę uwzględnienia w polityce aktywizacji zawodowej nie tylko mam i babć, ale także innych grup społecznych, takich jak opiekunowie seniorów, osoby niepełnosprawne czy chore. W tym kontekście ważną rolę ma odegrać bon senioralny, który ma na celu wspieranie osób mających 75 lat i więcej poprzez umożliwienie ich pracującym dzieciom pozostania na rynku pracy.
Ekonomista Pracodawców RP wskazuje, że wsparcie dla aktywizacji zawodowej powinno obejmować szersze spektrum grup społecznych, co mogłoby przynieść istotne korzyści dla gospodarki. Dodaje również, że aktywizacja osób niepełnosprawnych i opiekunów może przyczynić się do zwiększenia liczby pracujących obywateli, co w konsekwencji przełożyłoby się na wzrost PKB.
W kontekście polityki społecznej ważne jest nie tylko bezpośrednie wsparcie finansowe, ale również zwiększenie dostępu do usług społecznych, które ułatwiają godzenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową. Takie podejście uwzględnia kompleksową potrzebę aktywizacji społecznej, która może przynieść długotrwałe korzyści dla całego społeczeństwa.