Pieniądze „uciekają” z baku twojego samochodu? Zastanów się nad zawartością wnętrza auta. Okazuje się, że wystarczy oczyścić je z niepotrzebnych przedmiotów, aby zacząć oszczędzać na paliwie. Co konkretnie warto usunąć z auta, by zaoszczędzić na tankowaniu?
Wiele osób doświadcza tego frustrującego uczucia, gdy kontrolka rezerwy paliwa zapala się już po kilku dniach jazdy. Wysokie koszty tankowania potrafią mocno drenować domowy budżet. Jak zatem sprawić, by auto mniej „chłonęło” paliwo? Okazuje się, że niekiedy oszczędzanie na benzynie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Przygotowanie auta do oszczędzania
Według ekspertów, samochody spalinowe mogą zużywać mniej paliwa, gdy są odpowiednio przygotowane. Wiele przedmiotów, które przewozi się w bagażniku lub na siedzeniach, dodatkowo obciąża pojazd, co zwiększa zużycie paliwa. Prosty krok, jakim jest posprzątanie auta i pozbycie się zbędnych przedmiotów przed wyruszeniem w trasę, może znacząco wpłynąć na obniżenie zużycia paliwa.
Usuwanie zbędnego balastu z samochodu
Samochody, podobnie jak ludzie, nie są stworzone do nieograniczonego ciężaru. Podczas gdy obciążenie czymś zbędnym sprawia, że zużywają one o wiele więcej energii. Oszczędzanie paliwa zaczyna się od ogólnego porządku wewnątrz auta. Często bagażnik kryje wiele przedmiotów, których przewożenie jedynie zwiększa zużycie paliwa.
Firma zwraca uwagę, że przed wyruszeniem w trasę konieczne jest pozbycie się wszystkich rzeczy, które mogą obciążać samochód. Popularnym przykładem są bagażniki na rowery montowane na dachu lub z tyłu auta. Jeśli nie są one akurat potrzebne, warto je zdemontować, co pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. Mężczyźni często przewożą w samochodach zestawy narzędzi, które zwykle nie są używane — również należy je usunąć z pojazdu.
Porady na temat oszczędzania paliwa
Pewnie nie ma osoby, która chciałaby przepłacać za paliwo. Zamiast częstego tankowania, zmień swój styl jazdy, a kontrolka rezerwy zacznie się świecić dużo rzadziej. Na początek, nie rozgrzewaj silnika przed ruszeniem. Zaraz po uruchomieniu silnika rzadko kiedy wykorzystujesz jego pełną moc, więc długie rozgrzewanie nie jest konieczne do pokonania krótkich dystansów.
Ważne jest także unikanie korków. Ciągłe hamowanie i ruszanie spowoduje, że spalasz o wiele więcej paliwa, niż przewidziałbyś. Czasami lepiej wybrać dłuższą, ale mniej zatłoczoną trasę, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkanaście procent paliwa. Podczas jazdy staraj się utrzymywać stałą prędkość i unikaj nadmiernego przyspieszania. Jeśli masz do tego możliwość, na przykład jeżdżąc autostradą, korzystaj z tempomatu, który pozwoli utrzymać stałą prędkość.
Jeśli dodatkowo zastosujesz zasadę pozbycia się zbędnego balastu z auta, możesz liczyć na znaczne oszczędności na paliwie. Twój samochód przestanie „pić” jak szalony, a ty zyskasz dodatkowe pieniądze na inne cele.