Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej (SG) w Ustce zweryfikowali legalność pracy blisko 390 cudzoziemców z Kolumbii, Peru, Kuby, Zimbabwe, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji. Kontrola była prowadzona w dwóch firmach świadczących usługi agencji pracy oraz zajmujących się outsourcingiem pracowniczym na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wyniki pokazują na duży problem w nielegalności zatrudniania cudzoziemców.
POLECAMY: Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców staje się plagą w Polsce wynika z danych SG
Cudzoziemcy byli kierowani do pracy w przetwórstwie rybnym. Funkcjonariusze stwierdzili, że 155 cudzoziemców pracowało nielegalne, nie mieli wymaganych zezwoleń i dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Dodatkowo mundurowi ustalili, że 102 cudzoziemcom pracodawca powierzył pracę na innych warunkach niż określone zezwoleniach na pracę. Ponadto nie poinformował pisemnie właściwych urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców w wymaganym terminie. Przeciwko pracodawcy i cudzoziemcom Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie.
Zakończona kontrola obrazuje nowy trend migracyjny pod względem ekonomicznym i świadczenia pracy na polskim rynku przez cudzoziemców pochodzących z rejonu Ameryki Łacińskiej i Południowej.
Ostatnio funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Częstochowie zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w agencji świadczącej usługi pracy tymczasowej na obszarze powiatu tarnogórskiego. W ramach kontroli objęto prezesa zarządu kontrolowanej spółki oraz 235 cudzoziemców, zatrudnionych przez tę spółkę, w tym 209 obywateli Indonezji, 12 obywateli Indii, 7 obywateli Bangladeszu, 3 obywateli Turcji, 2 obywateli Nepalu, 1 obywatela Nigerii i 1 obywatela Ukrainy. W wyniku działań funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili naruszenia przepisów dotyczących nielegalnego zatrudnienia oraz prowadzenia działalności gospodarczej wobec 67 cudzoziemców.
POLECAMY: Elbląska agencja pracy zatrudniająca cudzoziemców problemami z powodu łamania przepisów
Dodatkowo, od kilku tygodni zanotowano wzrost liczby prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy przez cudzoziemców. W poprzednim tygodniu SG poinformowała, że od początku roku zarejestrowano ponad 4,5 tysiąca takich przypadków. Najczęściej imigranci próbują przedostać się do Polski, przekraczając granicę w rejonach objętych ochroną przez Placówkę Straży Granicznej w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych.