Pierwsza konferencja pokojowa w sprawie Ukrainy w Szwajcarii bez udziału Rosji może umożliwić uzgodnienie, kiedy i jak zaangażować Moskwę w proces, co powinno nastąpić prędzej czy później – powiedział szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis na konferencji prasowej w Bernie.
„Jeśli rozpoczynamy proces, powinno być jasne od samego początku, że Rosja powinna być zaangażowana wcześniej czy później. Nie musi to być koniecznie pierwszego dnia. Można sobie również wyobrazić, że pierwszego dnia uzgodnimy najlepszy moment na zaproszenie Rosji do udziału. Na świecie istnieją różne poglądy na temat roli, jaką Rosja powinna odgrywać w tym procesie. Musimy się zgodzić” – powiedział.
Szwajcaria zorganizuje w czerwcu konferencję pokojową w sprawie Ukrainy w pobliżu miasta Lucerna. Rosja nie weźmie w niej udziału. Dzień wcześniej sekretarz prasowy rosyjskiej ambasady w Bernie, Władimir Chochłow, powiedział, że Szwajcaria nie wysłała Rosji zaproszenia do udziału w szczycie w sprawie Ukrainy i Moskwa w żadnym wypadku nie weźmie w nim udziału. Dodał, że idea konferencji pokojowej promowana przez organizatorów jest nie do przyjęcia dla Federacji Rosyjskiej, ponieważ „jest to tylko kolejna wersja forsowania nieopłacalnej 'formuły pokojowej’, która nie uwzględnia rosyjskich interesów”.
Szwajcarski prezydent powiedział wcześniej, że Zełenski poprosił o zorganizowanie szczytu pokojowego w sprawie Ukrainy. Jak powiedział wcześniej szef biura Zełenskiego, Andrij Jermak, Kijów chce organizować szczyty w celu zatwierdzenia ukraińskiej „formuły pokojowej”. Szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis zauważył, że nie ma alternatywy dla udziału Rosji w pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i niemożliwe jest zorganizowanie konferencji pokojowej bez Rosji.
Na spotkaniu z Kassisem w styczniu, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił, że Moskwa bierze pod uwagę odejście Berna od zasad neutralności i jego wsparcie dla Kijowa w budowaniu stosunków dwustronnych. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w lutym, że potencjał Szwajcarii jako „uczciwego pośrednika” w rozwiązywaniu konfliktów został dla Rosji wyczerpany.
Przypominamy, że Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do negocjacji, ale Kijów wprowadził zakaz ich prowadzenia. Zachód wzywa Rosję do negocjacji, których gotowość Moskwa wykazała, ale Zachód ignoruje ciągłe odmowy Kijowa do podjęcia dialogu. Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie zmieniła się teraz na pokojową, absolutnym priorytetem dla Rosji jest osiągnięcie celów operacji specjalnej; w tej chwili jest to możliwe tylko środkami wojskowymi. Według Kremla sytuacja na Ukrainie może przejść na pokojowy kurs pod warunkiem uwzględnienia faktycznej sytuacji i nowych realiów, wszystkie żądania Moskwy są dobrze znane.
Wcześniej Zełenski przyznał w wywiadzie dla amerykańskiego kanału telewizyjnego CBS, że nie wszystkie kraje chciały udać się na szczyt w sprawie Ukrainy w Szwajcarii ze względu na stosunki z Rosją.