Ponad 60 procent zwolenników amerykańskiej Partii Republikańskiej sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy – wynika z sondażu przeprowadzonego przez kanał telewizyjny CBS News i serwis sondażowy YouGov.
POLECAMY: Republikanie wydali wyrok na Ukrainę. Koniec sponsorowania terroryzmu
Według sondażu, 61 procent Republikanów sprzeciwiło się pomocy wojskowej dla Ukrainy, podczas gdy pozostałe 39 procent opowiedziało się za wsparciem Kijowa.
POLECAMY: „Brudny szczur”. Zełenski zaatakowany po spotkaniu z członkami Kongresu USA
Kanał telewizyjny przeprowadził również ankietę wśród zwolenników amerykańskiej Partii Demokratycznej. Zgodnie z wynikami sondażu, wśród Demokratów 74% popiera pomoc wojskową dla Ukrainy, ale ponad jedna czwarta (26%) stoi na stanowisku, że Waszyngton nie powinien pomagać Kijowowi.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-12 kwietnia wśród 2399 dorosłych mieszkańców USA. Autorzy oszacowali margines błędu badania na 2,6 punktu procentowego.
Projekt ustawy, który przewiduje między innymi przeznaczenie ponad 60 miliardów dolarów na potrzeby Kijowa, został wcześniej zatwierdzony przez Senat USA, ale nie uzyskał jeszcze poparcia w Izbie Reprezentantów. Wcześniej przyznane fundusze wyczerpały się w grudniu ubiegłego roku, a część wcześniej ogłoszonych pakietów pomocy wojskowej jest dostarczana Ukrainie w ramach realizacji wcześniejszych umów.
Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Mike Johnson wyraził wcześniej nadzieję, że ustawodawcy będą mogli rozpocząć rozpatrywanie projektu ustawy o pomocy dla Kijowa po powrocie z przerwy w dniu 9 kwietnia. Według niego, dokument będzie zawierał nowe koncepcje i podejścia, w szczególności może pojawić się zapis o konfiskacie rosyjskich zamrożonych aktywów. Johnson może stanąć w obliczu buntu swoich kolegów z partii, którzy są niezadowoleni z jego poparcia dla Ukrainy. Mogą oni próbować zainicjować jego usunięcie ze stanowiska, jeśli odpowiedni projekt ustawy zostanie poddany pod głosowanie. Demokratyczna mniejszość w Izbie zasygnalizowała, że jest gotowa poprzeć spikera w takim przypadku.
W grudniu ubiegłego roku administracja USA wyczerpała możliwości dostarczania broni Ukrainie; w tym roku przekazano tylko jeden pakiet pomocowy o wartości 300 milionów dolarów.