Życie w pobliżu lotniska może być wyzwaniem ze względu na hałas generowany przez startujące i lądujące samoloty. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, port lotniczy w Gdańsku podjął kroki w celu złagodzenia tego problemu. Wdrożono Program Rewitalizacji Akustycznej, który oferuje dofinansowanie do wymiany okien w nieruchomościach narażonych na hałas lotniczy.
Jak Działa Program?
Program, który wystartował 8 kwietnia i potrwa do 7 czerwca 2024 r., adresowany jest do mieszkańców, których domy lub mieszkania znajdują się w obszarze oddziaływania hałasu lotniczego. Osoby te, które nie otrzymały dotychczas odszkodowania z powodu wprowadzenia Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na wymianę okien.
Procedura Aplikacji
Aby skorzystać z programu, konieczne jest złożenie wniosku osobiście, za pośrednictwem e-maila lub listownie. Po złożeniu wniosku, rzeczoznawca budowlany dokona oceny stanu nieruchomości i wskaże konkretne kategorie kosztów, które mogą być objęte dofinansowaniem. Głównym celem jest wymiana stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych.
Etapy Realizacji Programu
Po pozytywnej ocenie wniosku, właściciel nieruchomości dokonuje wymiany okien na własny koszt. Następnie lotnisko przekazuje kwotę dofinansowania na konto beneficjenta, co pozwala na pokrycie części kosztów remontu.
Odszkodowania a Lotniska
Chociaż Program Rewitalizacji Akustycznej jest inicjatywą lotniska w Gdańsku, to należy zaznaczyć, że nie wynika on z wymogów ustawowych. Niemniej jednak, polskie prawo umożliwia mieszkańcom obszarów lotniskowych ubieganie się o odszkodowania z tytułu hałasu.
Przykładem są lotniska w Polsce, które ponoszą znaczne koszty związane z odszkodowaniami. Lotnisko w Poznaniu wypłaciło w ubiegłym roku rekordową kwotę 142 mln zł tytułem odszkodowań. To świadczy o istotności programów i działań mających na celu łagodzenie skutków hałasu lotniczego dla mieszkańców okolicznych obszarów.