Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył łącznie ponad 4 miliony złotych kary na dwie znane polskie marki odzieżowe, Lorda i Lavarda, za wprowadzenie w błąd co do rzeczywistego składu ubrań. Firma Lord z Krakowa oraz Polskie Składy Odzieżowe w Starym Bystrem, która sprzedaje ubrania pod marką Lavard (obecnie w restrukturyzacji), zostały ukarane.
Według informacji udostępnionej na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, fałszowanie składu ubrań zostało potwierdzone podczas kontroli Inspekcji Handlowej i badań w laboratorium UOKiK. Z wyników badań wynika, że spośród 27 przebadanych próbek ubrań marki Lavard aż 24 nie zawierały deklarowanego składu surowcowego, natomiast wśród 11 próbek ubrań marki Lord aż 10 nie posiadało deklarowanego składu surowcowego.
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zwraca uwagę na to, że konsumenci nie są w stanie samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży i muszą polegać na informacjach zawartych na etykiecie. Dla wielu osób tego typu informacje są istotne, ponieważ wpływają na cenę, sposób konserwacji oraz zastosowanie ubrań.
– W przypadku przedsiębiorców sprzedających swoje produkty pod markami Lord i Lavard w wielu przypadkach klienci byli wprowadzani w błąd. Przykładowo zgodnie z deklaracją na etykiecie spodnie miały być wykonane z materiału, który zawierał 70 proc. wełny – w rzeczywistości wełny całkowicie brakowało. Gdyby konsumenci mieli rzetelne i prawdziwe informacje o składzie odzieży, mogliby nie zdecydować się na zakup – zauważa Chróstny.
W swoich wydanym decyzjach, Przewodniczący UOKiK ustalił, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd co do faktycznego składu ubrań i nałożył na przedsiębiorców kary finansowe: Polskie Składy Odzieżowe (Lavard) w wysokości 3 830 838 zł oraz na firmę Lord w wysokości 213 478 zł.
Po ostatecznym uprawomocnieniu się decyzji, przedsiębiorcy będą zobowiązani do opublikowania informacji o decyzjach Przewodniczącego UOKiK na swoich stronach internetowych. Dodatkowo, takie oświadczenie zostanie umieszczone w sklepach stacjonarnych Lavard.
Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu.