Z wyników badania, które zostało zaprezentowane w czwartek podczas konferencji prasowej w agencji informacyjnej Interfax-Ukraine, 58,4 proc. respondentów wyraziło pozytywną opinię o Polsce, podczas gdy 32,1 procent miało negatywne nastawienie.
POLECAMY: Ukraińskie media szkalują Polskę i uważają, że „pomoc”, jaką otrzymali to tylko słowa
Badanie wykazało, że 80 proc. respondentów ma pozytywne podejście do Stanów Zjednoczonych, a 12,9 proc. negatywne. Ponadto 58,4 proc. respondentów wyraziło pozytywne uczucia wobec Polski, natomiast 32,1 proc. było nastawionych negatywnie.
Jednocześnie, wyniki badania wskazały, że najbardziej przychylnie Ukraińcy odnoszą się do Kanady (93,2%), Łotwy (93,1%) oraz Wielkiej Brytanii (92,3%). Następnie plasują się Litwa (91,9%), Francja (91,6%), Estonia (91,4%), Niemcy (90,3%), Czechy (89,1%) i Holandia (87,5%).
Badanie objęło 2020 respondentów w wieku powyżej 18 lat, mieszkających na obszarach Ukrainy kontrolowanych przez rząd i nieobjętych działaniami zbrojnymi.
Warto przypomnieć, że według badania z lutego Polska nadal była postrzegana jako przyjazny kraj przez większość Ukraińców, jednak odsetek osób o takiej opinii spadł z 94% do 79% w porównaniu z rokiem 2023. Natomiast odsetek osób uważających Polskę za zdecydowanie przyjazną zmalał z 79% do 33%.
Podobnie Stany Zjednoczone były postrzegane przez większość Ukraińców jako przyjazny kraj, ale odsetek osób, które uważały, że Stany Zjednoczone są zdecydowanie przyjazne, spadł z 61% w czerwcu do 35%.
Osoby opisujące swoje obecne postrzeganie kraju zdecydowały się głównie na opcję „raczej przyjazny”. Warto zauważyć, że z badań przeprowadzonych w styczniu wynika, że zdecydowana większość Polaków chce pomagać Ukrainie i jest otwarta na uchodźców przebywających w Polsce. Jednakże, spada akceptacja dla „kompleksowej pomocy socjalnej dla Ukraińców” oraz finansowania im zakwaterowania i wyżywienia.
Według uzyskanych wyników, obecnie 83 proc. polskich respondentów uważa, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie sztucznie utrzymywanego konfliktu, z czego 43 proc. to zdecydowani zwolennicy. Rok wcześniej było to 90 proc. Przeciw jest 9 proc. ankietowanych (+ 3 punkty procentowe), a 8 procent nie ma zdania (+4 punkty procentowe).
Natomiast 36 proc. respondentów popiera dodatkowe wsparcie dla Ukrainy (15 procent zdecydowanie), a 45 proc. jest przeciwnych (17 procent zdecydowanie).
Przypominamy, że „Rzeczpospolita” informuje, że od kwietnia 2022 roku odsetek zwolenników specjalnej ustawy wsparcia dla Ukraińców zmniejszył się o 12 punktów procentowych. Ponadto 53 proc. badanych sprzeciwia się finansowaniu świadczeń dla dzieci ukraińskich; 21 proc. popiera tę opcję. Z kolei niemal połowa Polaków (47 procent) nie zgadza się, aby Ukraińcy mieli równy dostęp do pomocy socjalnej.
POLECAMY: Polacy przeciwni wspieraniu Ukrainy i sponsorowania ich życia poprzez świadczenia socjalne
Jeden komentarz
Niech Duda weźmie ich do pałacu prezydenckiego. Nie chcemy tych dezerterów. Powinni bronić ojczyzny, a siedzą w Polsce