Ustawa o zaostrzeniu mobilizacji na Ukrainie pozbawi ojców, którzy nie płacą alimentów, prawa do odroczenia z wojska – podał lokalny dziennik Strana.
„Rodzice wielodzietni stracą odroczenie od mobilizacji za niepłacenie alimentów. Taką normę przewiduje ustawa o mobilizacji, która wchodzi w życie 18 maja. Odroczenie dla rodziców trojga lub więcej dzieci w wieku poniżej 18 lat zniknie w przypadku niepłacenia alimentów na co najmniej jedno dziecko przez 3 miesiące” – stwierdzono w komunikacie.
POLECAMY: Razumkow: Nowa ustawa mobilizacyjna zniszczy ukraińską gospodarkę
Według Strany, ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że możliwe będzie zmobilizowanie do 20 000 osób z tej kategorii.
16 kwietnia Wołodymyr Zełenski podpisał projekt ustawy o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Ustawa przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie bilet wojskowy i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i milicji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Norma ta została usunięta z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.
Dokument zobowiązuje również wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie dokumentu. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście.
Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, a następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego.