Abonament RTV istnieje od wielu lat, służąc do finansowania mediów publicznych, ale jego pobieranie ma swoje mankamenty, co skutkuje powszechnym unikaniem go przez Polaków. Z tego powodu Ministerstwo Kultury planuje wprowadzić zmiany w sposobie naliczania opłaty, włączając w to również rozważenia dotyczące zwolnień z jej płacenia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już pracuje nad tymi planami.
POLECAMY: Skarbówka zaczęła zabierać pieniądze z kont bankowych za brak płatności na abonament RTV
Według teorii, abonament RTV powinien być opłacany przez wszystkich posiadaczy telewizorów lub radia, jednak nie każdy może sobie pozwolić na wydatek w wysokości 27,30 zł miesięcznie. Szczególnie trudna sytuacja dotyka osób starszych, niepełnosprawnych oraz tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, gdyż nie są w stanie ponieść rocznej kwoty prawie 330 zł na ten cel.
W odpowiedzi na postulaty rozszerzenia grupy osób zwolnionych z opłacania abonamentu RTV, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało zapytanie od posłanki Joanny Muchy z Trzeciej Drogi. Resort kultury poinformował, że pracuje nad gruntowną reformą mediów publicznych, mającą dopasować je do standardów europejskich, zamiast planować częściowe zmiany w systemie zwolnień z opłat abonamentowych. W związku z tym nie należy spodziewać się żadnych zmian w tej kwestii w najbliższej przyszłości, lecz raczej gruntowną zmianę sposobu pobierania opłaty.
Obecnie istnieją pewne grupy osób zwolnionych z opłacania abonamentu RTV, takie jak emeryci o emeryturze nieprzekraczającej 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zwolnienie to dotyczy również osób powyżej 75. roku życia, powyżej 60. roku życia posiadających prawo do emerytury w wysokości nieprzekraczającej 50% średniego wynagrodzenia, osób zaliczanych do I grupy inwalidzkiej, zarejestrowanych jako bezrobotni oraz weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Jednak spełniający te kryteria nie są automatycznie zwalniani z opłacania abonamentu RTV; konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia w placówce Poczty Polskiej wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych.
Jeden komentarz
Mamy w d…e tuskowską i pisowską telewizję. Niech sobie sami oglądają