W Unii Europejskiej nadal trwa ambitna polityka klimatyczna, a Francja stawia sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez surowe uregulowania dotyczące efektywności energetycznej budynków. Właściciele nieruchomości muszą uzyskać odpowiednią dokumentację, a jeśli budynki nie spełnią wymagań dotyczących wydajności energetycznej, nie będą mogły być wynajmowane. Podobne przepisy mogą wkrótce dotrzeć także do Polski.
POLECAMY: To koniec wynajmu mieszkań. Uchwalono nowe przepisy
Budynki zostaną sklasyfikowane pod względem efektywności energetycznej od A (najlepszej) do G (najgorszej). Budynki z oceną F i G zostaną stopniowo wyłączone z rynku wynajmu we Francji. Do 2028 roku aż 5,2 miliona nieruchomości o najniższych ocenach nie będzie kwalifikować się do wynajmu.
POLECAMY: Setki budynków mieszkalnych zostanie wyburzone. Wszystko przez nowe przepisy
Wprowadzenie klasyfikacji energetycznej jest obowiązkowe dla krajów Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej budynków (EPBD), wszystko w celu zwalczania globalnego ocieplenia. EPBD stanowi część pakietu legislacyjnego Fit for 55, w ramach którego postanowiono zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 procent do 2030 roku i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
POLECAMY: Więzienie za niepłacenie czynszu. Nowa linia orzecznictwa zapoczątkowana przez warszawski sąd
W Polsce obowiązują podobne przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków jak we Francji, ale na razie nie wprowadzono zakazu wynajmu budynków o niskiej wydajności energetycznej. Jednakże jest to kwestia czasu. Wiadomo, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki w Polsce mają być „zeroemisyjne”.
Właściciele nieruchomości muszą więc przygotować się na konieczność modernizacji termicznej swoich budynków, aby sprostać nowym wymaganiom energetycznym, co będzie wiązało się z istotnymi kosztami. Hubert Różyk, rzecznik prasowy Ministra Klimatu i Środowiska, już zapowiedział kary za nieprzeprowadzenie remontów zgodnie z klimatycznymi wytycznymi.