Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów, która umożliwi samorządom ustalanie stawek opłat za wodę i ścieki. Zgodnie z planami resortu, władze lokalne znów będą miały wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu taryf za te usługi. Projekt zmian trafił już na listę prac legislacyjnych rządu i został podany do publicznej wiadomości przez portal Money.pl we wtorek.
POLECAMY: „Miejcie honor się przyznać!”. Ustawa o bonie energetycznym wycofana
Propozycja ta zakłada częściowy powrót do wcześniejszych regulacji obowiązujących przed 2017 rokiem, kiedy to rady gmin miały pełną autonomię w ustalaniu opłat za wodę i ścieki. Dzięki nowym przepisom samorządy będą mogły podnosić stawki, co było ich długoletnim postulatem.
POLECAMY: Polacy dostają listy z propozycją nowej taryfy za prąd. Ile zapłacisz po nowych stawkach
Zmiany będą skutkowały koniecznością zatwierdzania stawek opłat przez radę gminy poprzez uchwałę.
“PGW Wody Polskie będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf, tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen” – wskazuje portal Money.pl.
Zgodnie z nowymi przepisami, Wody Polskie będą miały możliwość interwencji w nowe taryfy opłat za wodę jedynie w sytuacji, gdy podwyżka opłat przekroczy średnią dla danego obszaru wodnego o 15 procent. W takim przypadku rada gminy będzie zobowiązana do uzyskania stosownego stanowiska od Wód Polskich.
Planowane zmiany mają być zatwierdzone przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku.