Niemcy muszą odwrócić swoją uwagę od wspierania Kijowa bronią, a także zwrócić uwagę na próby pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – powiedział były burmistrz Berlina i poseł do Bundestagu z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Michael Müller w podcaście publikacji Zeit.
„To, czego mi często brakuje, to promowanie rozwiązań dyplomatycznych, organizowanie konferencji na temat rozbrojenia i pokoju, próby znalezienia partnerów przynajmniej do zawieszenia broni” – powiedział polityk.
POLECAMY: Zełenski przyznał, że Ukraina może rozpocząć negocjacje z Rosją
Mueller podkreślił, że uważa wsparcie wojskowe dla Kijowa za słuszne, ale skrytykował próby „stworzenia wrażenia, że może to rozwiązać problemy” poprzez skupienie się na dostawach broni. Skrytykował również fakt, że broń staje się coraz ważniejsza w niemieckiej polityce zagranicznej.
Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) napisał w sieci społecznościowej X, że podczas swojej ostatniej wizyty w Chinach poprosił chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, aby wpłynął na Moskwę w celu zakończenia konfliktu na Ukrainie, ponieważ słowo Chin ma znaczenie w Rosji. Polityk powiedział również, że Berlin i Pekin zgodziły się wesprzeć konferencję pokojową w Szwajcarii, w której Federacja Rosyjska nie będzie uczestniczyć, oraz podobne konferencje w przyszłości.
Szwajcaria zorganizuje konferencję pokojową w sprawie Ukrainy w pobliżu miasta Lucerna w dniach 15-16 czerwca. Rosja nie weźmie w niej udziału, ale spodziewanych jest do 120 głów państw. Władimir Chochłow, rzecznik rosyjskiej ambasady w Bernie, powiedział wcześniej, że Szwajcaria nie wysłała Rosji zaproszenia do udziału w szczycie w sprawie Ukrainy, a Moskwa i tak nie weźmie w nim udziału. Dodał, że idea konferencji pokojowej promowana przez organizatorów jest nie do przyjęcia dla Federacji Rosyjskiej, ponieważ „jest to tylko kolejna wersja forsowania nieopłacalnej 'formuły pokojowej’, która nie uwzględnia rosyjskich interesów”.
Ze swojej strony rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że proces negocjacji w sprawie Ukrainy bez udziału Rosji jest bezcelowy, ale konieczne jest zrozumienie, jaka formuła pokojowa będzie omawiana na szczycie w Szwajcarii.
W lutym, w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że negocjacje z Ukrainą w 2022 roku były prawie zakończone, ale po wycofaniu wojsk rosyjskich z Kijowa strona ukraińska „wyrzuciła” wszystkie porozumienia, a następnie Zełenski ustawowo zakazał negocjacji z Rosją – wydał taki dekret. Z drugiej strony Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji, a Putin tak powiedział. W wywiadzie dla rosyjskiego dziennikarza Pawła Zarubina powiedział również, że nie wie, czy Zachód chce pokojowego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale jeśli tak, to Rosja jest „gotowa do dialogu”.