Prace nad ograniczeniem dostępności niektórych rodzajów węgla do użytku domowego są już w toku. Od 1 lipca 2029 r. tylko wybrane gatunki węgla będą dostępne dla gospodarstw domowych. Paliwa takie jak orzech i groszek, przeznaczone dla wybranych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy, będą nadal dostępne na rynku.
Na witrynie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący wymagań jakościowych dla paliw stałych. Celem nowych przepisów jest między innymi zapobieganie tzw. „greenwashingowi” – czyli myleniu konsumentów co do rzeczywistego wpływu paliwa na środowisko.
W projekcie zaproponowano również nowe nazwy dla rodzajów paliw, które nie będą sugerować, że są one ekologiczne, co ma zapobiec dezinformacji konsumentów.
Kolejnym aspektem projektowanego rozporządzenia jest stopniowe zaostrzanie wymagań jakościowych dla paliw stałych dostępnych na rynku. Resort klimatu i środowiska podkreśla, że celem tych działań jest promowanie bardziej ekologicznych źródeł energii oraz zmniejszenie negatywnego wpływu spalania węgla na środowisko.
W uzasadnieniu projektu resort informuje również o pracach nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Przewiduje się w niej zakaz wprowadzania do obrotu od lipca 2029 r. niektórych rodzajów węgla przeznaczonych do użytku w sektorze bytowo-komunalnym, takich jak węgiel kostka, węgiel orzech, węgiel groszek i węgiel miał.
Zamiast nich, do obrotu będą wprowadzane paliwa takie jak orzech i groszek, przeznaczone dla określonych urządzeń grzewczych, których parametry jakościowe spełniają normy określone w przepisach. Wśród tych parametrów znajduje się między innymi zawartość popiołu, zawartość opałowa oraz zawartość wilgoci całkowitej.