Rejestracja pojazdów samochodowych to procedura, która podlega ścisłym przepisom. Jednak ostatnie zmiany w prawie, wprowadzone w styczniu 2024 roku, wywołały pewne kontrowersje i trudności w praktyce. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy właściciel pojazdu ma obowiązek złożyć wniosek o jego rejestrację w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, a dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, termin ten został wydłużony do 90 dni.
Zmiany te wynikają z ustawy z 7 lipca 2023 roku, która miała na celu m.in. uszczelnienie systemu rejestracji pojazdów i ograniczenie niektórych skutków kradzieży tożsamości. Jednakże wprowadzenie tych nowych przepisów spowodowało pewne komplikacje, szczególnie w przypadku sprzedaży pojazdu przed upływem terminu na złożenie wniosku o rejestrację.
Według danych udostępnionych przez portal Prawo.pl, obowiązek rejestracji nie dotyczy sytuacji, gdy właściciel pojazdu zbywa go przed upływem terminu, czyli 30 lub 90 dni, zależnie od statusu właściciela. Jednakże dla organów rejestrujących pojawia się problem, gdy osoba ta dokonuje zbycia pojazdu przed upływem terminu do złożenia wniosku o rejestrację.
Samorządowcy, którzy wypowiadali się na łamach Prawo.pl, zauważają, że brak konkretnego przepisu zakazującego takiej czynności powoduje trudności w praktyce. Jest to problem, który wymaga doprecyzowania przepisów lub zapewnienia odpowiednich rozwiązań administracyjnych.
Jedną z kwestii budzących wątpliwości jest określenie terminu na złożenie wniosku o rejestrację przez nowego właściciela pojazdu w przypadku zbycia pojazdu przez poprzedniego właściciela w ostatnim dniu obowiązującego terminu. Warto zastanowić się nad ewentualnymi rozwiązaniami, które pozwolą na usprawnienie procesu rejestracji pojazdów i zapobieżenie ewentualnym nadużyciom.