Przed prezentacją expose przez ministra spraw zagranicznych Polski, Radosława Sikorskiego, dyrektor German Marshall Fund East podkreślił, że zawartość została omówiona z nim oraz przedstawicielami innych think-tanków na spotkaniu zainicjowanym przez Annę Radwan-Röhrenschef, byłą prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
“Dziś Radosław Sikorski wygłosi coroczne przemówienie na temat polskiej polityki zagranicznej. Kilka tygodni temu on i wiceminister Anna Radwan-Röhrenschef przyprowadzili nas i przedstawicieli warszawskich think tanków na rozmowę na temat treści dzisiejszego wystąpienia. To nowy standard otwartości w MSZ RP” – napisał na Twitterze Michał Baranowski, dyrektor German Marshall Fund East.
“Wyzwania stojące przed polską dyplomacją i obecna sytuacja międzynarodowa znalazły się wśród tematów zainicjowanego przez wiceminister Annę Radwan-Röhrenschef spotkania z ekspertami z think-tanków. W rozmowie uczestniczył także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Podczas dyskusji uczestnicy spotkania poruszyli wiele kwestii, które ich zdaniem są ważne dla polskiej polityki zagranicznej. Skupiono się głównie na temacie bezpieczeństwa, zarówno militarnego jak i energetycznego w kontekście wojny w Ukrainie, ale też odbudowy relacji polsko-niemieckich na zasadzie równowagi i partnerstwa. Uczestnicy zgodzili się, że zwiększeniu ulec powinno także oddziaływanie Polski w strukturach UE w związku z przyszłoroczną prezydencją w Radzie Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie na stronie rządowej z 7 marca br.
“Rozmówcy poruszyli też kwestię aktywności polskiej dyplomacji w ramach formatów regionalnych: Trójkąta Weimarskiego czy Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem ekspertów Polska powinna także zintensyfikować swoje działania w regionie państw Morza Bałtyckiego. W ramach wymiany poglądów podkreślono rolę i znaczenie samorządowego i obywatelskiego wymiaru polityki zagranicznej” – dodano.
German Marshall Fund to organizacja z siedzibami w USA i Europie, która zajmuje się promowaniem i wzmacnianiem więzi transatlantyckich. Poza centralą w Waszyngtonie, posiada biura w miastach takich jak Berlin, Paryż, Bruksela, Belgrad, Ankara i Bukareszt. W maju 2011 roku otwarto także biuro Fundacji Marshalla w Warszawie. Jej głównym celem jest wywieranie wpływu poprzez umacnianie demokracji.
Warto zauważyć, że Anna Radwan-Röhrenschef, inicjatorka spotkania, pełniła wcześniej funkcję prezesa Fundacji Schumana w Polsce. Ta organizacja od lat otrzymuje wsparcie finansowe m.in. od Fundacji Konrada Adenauera, związanej z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU), jedną z głównych niemieckich partii politycznych. Fundacja Konrada Adenauera natomiast czerpie finansowanie z niemieckich podatków.
W lutym tego roku Sikorski uczestniczył w dyskusji oraz wykładzie w think tanku Atlantic Council, gdzie zdradził, że jego syn jest amerykańskim żołnierzem. Podkreślił, że mimo pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych Polski, jego żona jest obywatelką USA, a jeden z synów służy w armii tego kraju. Mimo oddania się służbie Polsce, zależy mu także na dobrobycie Ameryki i utrzymaniu sojuszy.
W swoim wystąpieniu Sikorski podkreślił, że nieprawdziwym jest przekonanie, iż Polska musi wybierać między bliskimi stosunkami z UE a współpracą z USA. Nie wykluczył również, że Polska mogłaby zgodzić się na kontrowersyjne zmiany w unijnych traktatach.