Kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski powiedział, że większość świata może i powinna zmusić Rosję do sprawiedliwego pokoju, a droga ta może rozpocząć się w czerwcu na Szczycie Pokojowym.
POLECAMY: Zełenski przyznał, że Ukraina może rozpocząć negocjacje z Rosją
„Kontynuujemy przygotowania do pierwszego, inauguracyjnego Szczytu Pokojowego, który odbędzie się w czerwcu, a nasz zespół pracuje obecnie wraz z zespołami kluczowych partnerów, aby uczynić Szczyt prawdziwie globalnym. Możemy powiedzieć z całą pewnością: reprezentowane będą wszystkie kontynenty – różne części świata, różne poglądy na temat globalnego rozwoju. Wszystkich jednak łączy to samo uznanie, że Karta Narodów Zjednoczonych i podstawowe konwencje międzynarodowe są dokumentami wiążącymi dla każdego państwa na świecie, w tym takiego jak Rosja, gdzie króluje szaleństwo. Większość świata musi zmusić Rosję do zawarcia pokoju i może to zrobić. To właśnie w czerwcu może rozpocząć się droga do sprawiedliwego pokoju” – powiedział kijowski dyktator.
W swoim przemówieniu Zełenski zauważył także, że Ukraina spełniła wszystkie warunki niezbędne do prawdziwego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do UE, „i teraz strona UE musi wypełnić swoje zobowiązania”.
„Przygotowujemy się także do szczytu NATO, który odbędzie się tego lata. Potrzebujemy silnego sygnału politycznego – Sojusz nie powinien bać się własnej siły i ukrywać się przed własnymi fundamentami. Każdy kraj, który podziela wspólne wartości i jest gotowy naprawdę ich bronić, zasługuje na zaproszenie do Sojuszu” – stwierdził.
Przypominamy, że w marcu kijowski dyktator oświadczył, że odzyskiwanie siłą całego utraconego na rzecz Rosji terytorium, w tym Krymu, nie będzie konieczne. Wyraził opinię, że wystarczyć powinien powrót do sytuacji sprzed rosyjskiej inwazji, by skłonić Władimira Putina do rozmów.
The Wall Street Journal ujawnił na początku marca projekt rosyjsko-ukraińskiego traktatu pokojowego z kwietnia 2022 roku. Przewidywał, że Ukraina miałaby być państwem neutralnym, mogącym ubiegać się o członkostwo w UE, ale nie w NATO i z armią zredukowaną do 85 tys. żołnierzy i niespełna 350 czołgów.
W październiku ub. roku były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który w marcu 2022 roku uczestniczył w rosyjsko-ukraińskich rozmowach pokojowych oświadczył, że Amerykanie zablokowali porozumienie pokojowe Ukrainy z Rosją.