Niektóre kraje zachodnie proponują zaprzestanie sprzedaży broni Izraelowi – podały źródła cytowane przez gazetę Hurriyet.
Według gazety, na spotkaniu w Rijadzie, Organizacja Współpracy Islamskiej, Liga Arabska i kilka innych państw omawiało elementy presji, które mogłyby zostać zastosowane wobec Izraela i krajów, które go wspierają.
POLECAMY: Kongres USA zagroził MTK środkami odwetowymi z uwagi na plan wydania nakazu aresztowania Netanjhu
„Do dyskusji przedstawiono wiele propozycji. Głównym celem jest włączenie jak największej liczby krajów do tego pakietu elementów nacisku, a nie tylko niektórych krajów. Zwłaszcza kraje zachodnie. <…> Niektóre kraje zachodnie również podobno poprą ten projekt” – pisze publicysta Hande Fırat, który jest blisko kręgów rządowych.
Hurriyet zauważa, że niektóre kraje zachodnie zaproponowały zmniejszenie sprzedaży broni Izraelowi, a nawet ograniczenie jego dostępu do technologii. Propozycje obejmują ograniczenie przestrzeni powietrznej i bojkot Igrzysk Olimpijskich we Francji.
W dniu 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Po zmasowanym ostrzale bojownicy Hamasu przeniknęli do obszarów przygranicznych na południu państwa żydowskiego, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięli zakładników. Wojskowe skrzydło ruchu, Brygady Al-Kassam, ogłosiły operację „Powódź Al-Aksa”.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazne Miecze. Izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy Strefy Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone. Strefa Gazy została skutecznie podzielona na część południową i północną, a IDF przygotowuje się do operacji lądowej w Rafah, która jest uważana za ostatnią twierdzę Hamasu.
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie wynosi ponad 34 000, a ponad 77 000 osób zostało poszkodowanych. W Izraelu zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym 20 Rosjan.
Nie ma wiarygodnych informacji na temat liczby żywych zakładników nadal przetrzymywanych w palestyńskiej enklawie. Według oficjalnych danych izraelskich, 7 października Hamas uprowadził ponad 250 osób, z których 112 zostało uwolnionych w ramach działań humanitarnych i specjalnych operacji izraelskiej armii. Około 30 kolejnych zakładników zostało uznanych przez izraelskie władze za zmarłych. Tym samym w niewoli może znajdować się ponad 100 osób. Ruch palestyński nie dostarczył wiarygodnych informacji na temat liczby żyjących zakładników. Światowe media wyrażają obawy, że większość z tych osób już nie żyje.