Od marca bieżącego roku, dodatek pielęgnacyjny dla seniorów wzrósł do kwoty 330,07 zł. To podwyżka o ponad 30 zł w porównaniu z poprzednią kwotą (294,39 zł). Dodatek ten stanowi wsparcie dla dwóch grup osób starszych, ale czasami potrzebny jest wniosek, a czasami nie.
Automatyczne Przyznanie dla Osób po 75. Roku Życia
Pierwsza grupa, która korzysta z dodatku, to osoby po 75. roku życia. Dla nich nie ma konieczności składania wniosku. ZUS lub KRUS automatycznie podnosi świadczenie po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Oznacza to, że każdy senior po osiągnięciu 75. roku życia otrzymuje ten dodatek.
Warunki dla Osób Poniżej 75. Roku Życia
Druga grupa osób, które mogą otrzymać dodatek pielęgnacyjny, to osoby poniżej 75. roku życia. Dla nich konieczne jest złożenie wniosku. Wniosek ten mogą składać osoby niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Aby go złożyć, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie na druku OL-9, nie starsze niż 30 dni. Dodatkowo, dokumentacja medyczna może być także wymagana.
Proste i Skuteczne Wsparcie dla Seniorów
Dodatek pielęgnacyjny stanowi ważne wsparcie dla osób starszych, zapewniając im dodatkowe środki na codzienne potrzeby. Dzięki nowej waloryzacji, więcej seniorów może skorzystać z tego dodatkowego wsparcia finansowego, co przynosi ulgę w budżecie domowym. Warto zaznaczyć, że choć dla niektórych konieczny jest wniosek, to ostatecznie wszyscy kwalifikujący się beneficjenci otrzymują ten dodatek, poprawiając jakość życia osób starszych w Polsce.