Największe europejskie banki, które nadal działają w Rosji, zapłaciły ponad 800 mln euro podatków w tym kraju w 2023 r., Cztery razy więcej niż przed specjalną operacją wojskową na Ukrainie – donosi Financial Times.
„Największe zachodnie banki pozostające w Rosji zapłaciły Kremlowi ponad 800 milionów euro podatków w ubiegłym roku, czterokrotnie więcej niż przed wojną” – czytamy w materiale.
Jak podano, europejskie banki Raiffeisen Bank International, Unicredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo i OTP zgłosiły, że ich łączne zyski w 2023 r. wyniosły ponad trzy miliardy euro, czyli trzykrotnie więcej niż w 2021 roku. W wyniku tego skoku rentowności banki zapłaciły około 800 milionów euro podatków, w porównaniu z 200 milionami euro w 2021 roku.
Tymczasem austriacki Raiffeisen Bank International odpowiada za ponad połowę płatności podatkowych w 2023 roku. Po przeanalizowaniu wolnych miejsc pracy tego banku w Rosji, w publikacji stwierdzono, że ma on „ambitne plany” „wielokrotnego rozszerzania swojej aktywnej bazy klientów”.
W artykule podkreślono, że płacenie podatków przez europejskie banki jest przykładem tego, jak zagraniczne firmy pozostające w Rosji pomagają jej „utrzymać stabilność finansową pomimo zachodnich sankcji”.
Jednocześnie zagraniczni pożyczkodawcy skorzystali nie tylko ze zwiększonego oprocentowania, ale także z międzynarodowych sankcji nałożonych na rosyjskie banki, uważa gazeta. „Środki te pozbawiły ich konkurentów dostępu do międzynarodowych systemów płatniczych i zwiększyły atrakcyjność zachodnich banków dla klientów w kraju”, wyjaśnia gazeta.
Austriacki Raiffeisen Bank International AG ma spółkę zależną Raiffeisenbank w Rosji od 1996 roku. Raiffeisen Bank International rozważa obecnie możliwe opcje dla przyszłości Raiffeisenbank, w tym wycofanie się z kapitału. W styczniu tego roku szef grupy powiedział, że RBI uważa sprzedaż spółki zależnej za bardziej prawdopodobny scenariusz niż jej wydzielenie do odrębnej struktury.