„Inflacja w kwietniu może wzrosnąć do 2,7 proc. r/r (z 2,0 proc. w marcu), głównie z powodu wzrostu cen żywności po przywróceniu wyższej stawki VAT na tę kategorię produktów” – przewidują eksperci banku Santander.
We wtorek poznamy jeden z najważniejszych odczytów makroekonomicznych. Jak wysoka będzie inflacja? Przeanalizowali to eksperci banku Santander.
Inflacja w kwietniu wzrośnie? Nowa prognoza
„Z naszych szacunków wynika, że krajowa stopa inflacji w kwietniu odbiła w górę do 2,7 proc. r/r (z 2,0 proc. w marcu), do czego w znacznym stopniu przyczynił się wzrost cen żywności po przywróceniu wyższej stawki VAT na tę kategorię produktów” –
Analiza cen w źródłach internetowych przeprowadzona przez bank wskazuje, że żywność podrożała w kwietniu przeciętnie o ok. 3 proc. m/m, mimo tego, że niektóre sieci sprzedawców detalicznych wstrzymywały się z podwyższaniem cen wybranych produktów po podniesieniu podatku VAT.
„Do wzrostu CPI przyczyniły się też wyższe ceny paliw (+2.5proc. m/m). Z kolei ceny w kategoriach bazowych zwiększyły się naszym zdaniem umiarkowanie, w efekcie czego inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności prawdopodobnie przyhamowała do ok. 4,2proc. r/r” – piszą analitycy Santander.
Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-27 już we wtorek?
We wtorek powinniśmy też poznać inny dokument. Rząd powinien zatwierdzić Wieloletni Plan Finansowy Państwa z prognozą finansów publicznych na lata 2024-27. Będzie to jeden z kluczowych dokumentów planistycznych dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Istotne będą zwłaszcza założenia makroekonomiczne, w tym dotyczące prognozowanego wzrostu gospodarczego i inflacji, a także ścieżka deficytu i długu publicznego.
Program to jeden z kluczowych dokumentów dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Istotne będą zwłaszcza założenia makroekonomiczne, w tym dotyczące prognozowanego wzrostu gospodarczego i inflacji, a także ścieżka deficytu i długu publicznego. Stanowiących bazę do prac nad projektem ustawy budżetowej na kolejny rok.
Po majówce kluczowe wystąpienie
Drugi tydzień maja będzie dość spokojny jeśli chodzi o wydarzenia ekonomiczne. Jak zauważa Sandander krajowy kalendarz przewiduje jedynie decyzję RPP w czwartek (9 maja), a dzień później konferencję prezesa NBP. Bank nie spodziewa się zmian w poziomie stóp procentowych.
W piątek wieczorem wyniki przeglądu polskiego ratingu mają przedstawić agencje Fitch i S&P. „Nie spodziewamy się zmian w ocenach ratingowych Polski” – zaznaczają analitycy banku. Obecnie Fitch i S&P oceniają wiarygodność kredytową Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną – podsumowują eksperci Santandera.
Jeden komentarz
My poniesiemy koszty kredytu z KPO i już Tusk zaczął to wdrażać. Wysokie koszty, wysokie ceny i jeszcze gada, z Polakom będzie się żyło lepiej i będziemy bogatsi w co w długi?