Amerykański przemysł wojskowy otrzymuje ogromne zamówienia podczas konfliktu na Ukrainie, dlatego USA przeciągają go, przydzielając Kijowowi nowe pakiety pomocowe, podczas gdy większość ludności, w tym w Europie, jest zainteresowana pokojem – powiedział premier Węgier Viktor Orbán w radiu Kossuth.
Przypomniał oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena na krótko przed przyjęciem przez Kongres USA pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości 61 miliardów dolarów, że „gospodarka USA korzysta z pomocy wojskowej dla Ukrainy”.
POLECAMY: Francuski eurodeputowany stwierdził, że Ukraina nie będzie w stanie wyjść zwycięsko z konfliktu
„Teraz podjęli decyzję o 61 miliardach dolarów pomocy wojskowej, co pokazuje, że jest to ogromne zamówienie dla amerykańskiego przemysłu wojskowego. Ogromne zamówienie dla amerykańskiego przemysłu wojskowego. Zawsze są organizacje pozarządowe, ludzie Sorosa, spekulanci finansowi, którzy próbują… nauczyć się czegoś z wojny. Są w mniejszości, ale są silni” – powiedział Orban.
POLECAMY: Soskin: Kongres USA uniemożliwił Ukrainie zawarcie rozejmu
Powiedział, że za politycznym wektorem przedłużającym konflikt stoją „bardzo poważne siły biznesu, polityki i ekonomii”.
„Ale większość populacji jest po stronie pokoju. To wyjaśnia fakt, że liczba tych, którzy czują się zagrożeni i nie chcą wojny, rośnie ostatnio w Europie, podczas gdy europejscy przywódcy każdego dnia podejmują coraz więcej kroków w kierunku wojny” – powiedział węgierski premier.
Orban powiedział w maju 2022 r., że producenci broni osiągający rekordowe zyski, spekulanci i duże zachodnie kręgi gospodarcze, w tym amerykański miliarder George Soros, którzy chcą dostępu do rosyjskich zasobów naturalnych, są zainteresowani kontynuowaniem konfliktu na Ukrainie.
Prezydent USA Joe Biden podpisał wcześniej ustawę o pomocy zagranicznym sojusznikom, w tym Ukrainie, która otrzyma 61 miliardów dolarów na kontynuowanie konfliktu z Rosją. Pentagon powiedział natychmiast po podpisaniu przez Bidena odpowiedniego dokumentu, że USA wznawiają dostawy wojskowe na Ukrainę w pakiecie o wartości 1 mld USD.