Zgodnie z doniesieniami z „Dziennika Gazety Prawnej”, planowana jest nowa ustawa dotycząca dostępu cudzoziemców do rynku pracy, mająca na celu przyspieszenie i ułatwienie procesu zatrudniania osób spoza kraju. Według tego samego źródła, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad regulacją mającą przyspieszyć procedury administracyjne związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Zastanawiające jest to czy zmiany te są procedowane w celu zatrudniania w polskiej policji cudzoziemców?
POLECAMY: Ukraińcy w 2023 roku założyli prawie 30 tys. firm w Polsce
„Proces ma być scyfryzowany, a systemy informatyczne mają ułatwiać weryfikację przesłanek wydawania zezwoleń na pracę lub wpisu oświadczeń do ewidencji” – pisze „DGP”.
POLECAMY: „Rozważałbym taką możliwość”! Kierwiński o zatrudnianiu cudzoziemców w polskiej policji
Jak podaje dziennik, nowa ustawa ma na celu zwalczanie nadużyć związanych z wyłudzaniem zezwoleń na pracę, szczególnie tych mających na celu tylko dostanie się do strefy Schengen. Zgodnie z tymi doniesieniami, zarówno eksperci, jak i przedsiębiorcy oczekują na wprowadzenie nowych przepisów.
To kolejny sygnał wskazujący na dążenie rządu Donalda Tuska do liberalizacji zasad zatrudniania cudzoziemców i promowania imigracji zarobkowej do Polski.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod kierownictwem ministra Krzysztofa Hetmana przekazało do konsultacji społecznych pakiet deregulacyjny obejmujący zmiany w kilkunastu ustawach. Celem tych zmian jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród proponowanych zmian jest również kwestia odpowiedzialności pracodawcy za powierzenie nielegalnej pracy cudzoziemcowi, za co grozi grzywna do 30 tys. zł. Związki zawodowe podkreślają, że te zmiany nie są deregulacją, lecz demontażem rynku pracy i działalności gospodarczej.
Według wstępnych danych za trzy kwartały 2023 roku, Straż Graniczna oraz Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziły 9138 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, wykrywając nielegalne zatrudnienie 9934 osób. Wśród nich 6152 to Ukraińcy, 1018 – Gruzini, a 864 – Białorusini. Liczba nielegalnie pracujących Ukraińców spadła o 18 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast odsetek nielegalnie pracujących Gruzinów i Białorusinów wzrósł odpowiednio o 23 proc. i 26 proc.
Przypomnijmy także, że według informacji podanych przez stację RMF FM, Komenda Główna Policji rozważa możliwość zatrudniania osób niebędących obywatelami Polski.
POLECAMY: KGP rozważa możliwość zatrudniania Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów do pełnienia służby