Sejm przy udziale zdecydowanej większości antypolskich polityków zatwierdził skierowanie do dalszych prac w komisji projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt ten ma na celu przedłużenie możliwości legalnego pobytu Ukraińców w Polsce do 30 września 2025 roku. W głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu tylko 22 posłów opowiedziało się za jego odrzuceniem, a 401 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt teraz przejdzie do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
POLECAMY: Polacy coraz mniej przychylni „uchodźcom” z Ukrainy
Nowelizacja dotyczy wydłużenia okresu, w którym pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, jest uznawany za legalny. Dodatkowo, projekt zakłada kontynuację dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania dla tych osób aż do 30 września 2025 roku.
POLECAMY: Sikorski podał ile Polaków, kosztowało sponsorowanie terroryzmu na Ukrainie oraz życia „uchodźców”
Zmiany w ustawie pomocowej dla cwaniaków Ukrainy
– To, co jest bardzo istotne w tym projekcie ustawy, to to, że decydujemy przedłużyć (możliwość pobytu obywateli Ukrainy) się na dłuższy czas niż zakłada dyrektywa (UE). Dyrektywa zakłada przedłużenie do 4 marca 2025r., natomiast my zdecydowaliśmy się zaproponować (…) przedłużenie do 30 września, po to by kilka kwestii w niej rozwiązać – powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk.
POLECAMY: Ukrywana prawda o „uchodźcach” z Ukrainy. Polacy wściekli z powodu bezczelności Ukraińców
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szmyhal oskarżył Polskę o przywłaszczenie 16 mld euro, jakie należały się Ukrainie
Obecnie termin, w którym pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest uznawany za legalny, wygasa 30 czerwca 2024 roku. Projekt przewiduje między innymi wprowadzenie opcji zmiany statusu pobytowego obywateli Ukrainy oraz wprowadza obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich od roku szkolnego 2024/2025.
– Taką kluczową kwestią jest możliwość (…) zmiany ochrony tymczasowej, czyli obecnego statusu pobytowego, na podstawie którego uchodźcy z Ukrainy w Polsce przebywają na pobyt tymczasowy. Wydaje się (…) że dwa lata, które minęły od początku pełnoskalowej agresji przeciwko Ukrainie i obecności uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce, to jest taki okres, w którym powinniśmy tę tymczasowość, jeżeli jest takie oczekiwanie przekładać na pobyt tymczasowy. Oznacza to, że ten pobyt tymczasowy będzie przyznawany na kolejne trzy lata – podkreślił wiceszef MSWiA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”
Jakie warunki muszą spełnić Ukraińcy?
Aby starać się o zmianę statusu pobytowego, wymaga się m.in. posiadania aktywnego numeru PESEL UKR do dnia 4 marca 2024 roku oraz zapewnienia, że numer PESEL UKR jest używany zgodnie z przepisami, a także zweryfikowania aktywnego dokumentu podróży.
POLECAMY: Dworczyk przyznał: „Ukraina nas wykiwała”. Wciąż mówi o „przyjaźni” a jest inaczej
Jak ogłosił zastępca ministra, wszystkie wnioski będą poddawane kontroli przez Straż Graniczną, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policję.
POLECAMY: „Biedni uchodźcy” żyjący na koszt polskiego podatnik i wysyłają grube miliony na Ukrainę
Według projektu, obywatele Ukrainy będą zobowiązani złożyć wniosek o numer PESEL UKR natychmiast po przybyciu do Polski (dotychczas mieli na to 30 dni). Projekt również nakłada na obywateli Ukrainy obowiązek aktualizacji danych w systemie PESEL UKR oraz potwierdzenia swojego pobytu w Polsce w dowolnym urzędzie gminy.
POLECAMY: „Wojna?”. Ukraina odnotowała w 2023 roku rekordową sprzedaż luksusowych samochodów
800 plus nie dla wszystkich Ukraińców. Będzie warunek
Projekt obejmuje również: standaryzację systemu bezpodstawnego wsparcia (zaprzestanie możliwości goszczenia cwaniaków z Ukrainy w prywatnych mieszkaniach od 1 lipca bieżącego roku); wzmocnienie kontroli systemu zakwaterowania zbiorowego – nakaz podpisywania umów między wszystkimi ośrodkami, w których przebywają Ukraińcy, a wojewodami; eliminację świadczenia w wysokości 300 zł dla Ukraińców; wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich od 1 września tego roku oraz uzależnienie świadczeń rodzinnych dla dzieci w ramach programu 800 plus oraz innych świadczeń rodzinnych od obowiązku szkolnego dzieci ukraińskich począwszy od roku 2025.
POLECAMY: Duda chce, aby Polska przekazywał stały procent swojego PKB na Ukrainę
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak dobrze być deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy. Luksusy za miliardy dolarów w czasie „wojny”
2 komentarze
Jacy posłuszni ci posłowie. Koryto ważniejsze niż Polska. Sprzedajne szmaty
TO NIE JEST ŻADEN „sejm”, TO JEST RYNSZTOK i KLUB ZDRAJCÓW POLSKIEJ RACJI STANU.