W ciągu ostatnich dwóch dni funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 4 osoby zaangażowane w pomoc w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy.
W poniedziałek (06.05.2024 r.) w miejscowości Łapy funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli drogowej pojazdu marki Toyota ujawnili obywatela Gruzji, który przewoził 5 cudzoziemców. Mężczyźni przedostali się do Polski wbrew obowiązującym przepisom.
POLECAMY: Ukrainiec i Białorusin deportowani za nielegalne organizowanie migracji
Wczoraj (07.05.2024 r.) zatrzymano trzech pomocników w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Obywatel Polski przewożący mercedesem 4 obywateli Syrii wpadł w miejscowości Czyże (powiat hajnowski). Natomiast policjanci działający w ramach wsparcia Straży Granicznej w ochronie granicy państwowej zatrzymali do kontroli dwa auta w powiecie hajnowskim, którymi przewożeni byli nielegalni migranci. W jednym z nich obywatel Uzbekistanu przewoził 3 mężczyzn (obywateli Afganistanu). W drugim obywatel Kirgistanu usiłował przewieźć w głąb Europy również trzech obywateli Afganistanu.
Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.
Na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano w tym roku 126 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 119 tzw. „kurierów” nielegalnych imigrantów, z których niemal 80 procent stanowili cudzoziemcy. Najczęściej spotykanymi grupami byli obywatele Ukrainy i Białorusi.
POLECAMY: Ukraińcy i Białorusini stanowią największą grupę przemytników nielegalnych imigrantów
Cudzoziemcy reprezentowali ponad 90 procent osób zatrzymanych w poprzednim roku zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy (zgodnie z art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wówczas Ukraińcy i Gruzini byli dominującymi grupami wśród przemytników. Podobna sytuacja miała miejsce w ciągu dwóch lat poprzedzających.