Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) krajów Unii Europejskiej w środę osiągnął wstępne porozumienie w sprawie sposobu wykorzystania dochodów z zamrożonych aktywów Rosji na rzecz Ukrainy.
POLECAMY: Szef Włoskiego Banku Centralnego ujawnił, jaka kara czeka UE za „rabunek” rosyjskich aktywów
Belgijska prezydencja, cytując oświadczenie, poinformowała, że ambasadorowie UE zasadniczo zatwierdzili plan wykorzystania nadzwyczajnych dochodów pochodzących z zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie odbudowy Ukrainy oraz obronę militarnej.
Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell, już w poniedziałek wyraził pogląd, że dochody z zamrożonych rosyjskich aktywów powinny być skierowane zwłaszcza na potrzeby ukraińskiego przemysłu obronnego. Podkreślił, że gdy państwa członkowskie UE zgodzą się na wykorzystanie zysków z zamrożonych aktywów Rosji, środki te zostaną przekierowane na Ukrainę, aby zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby wojskowe oraz wspierać ukraiński przemysł obronny. Borrell wypowiadał się na Forum UE-Ukraina w Brukseli.
Wcześniej, w marcu, Borrell i Komisja Europejska zaproponowali przeznaczenie 90% dochodów z rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy.
Teraz decyzja Coreperu będzie poddana dalszym obradom Rady Unii Europejskiej.
W czerwcu ubiegłego roku Bloomberg donosił, że grupa robocza Unii Europejskiej, która badała możliwości wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego, ustaliła, że brakuje podstaw prawnych do bezpośredniego skonfiskowania tych środków. W rezultacie w UE pojawiły się rozmowy na temat wykorzystania jedynie zysków z tych aktywów w celu wsparcia Ukrainy. Niemniej jednak Węgry wcześniej sprzeciwiały się takiej opcji.