Stany Zjednoczone ponownie zablokują wniosek Palestyny o członkostwo w światowej organizacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – nawet jeśli Zgromadzenie Ogólne zaleci Radzie Bezpieczeństwa ponowne rozpatrzenie tej kwestii – wynika z komentarza Nate’a Evansa, rzecznika Stałej Misji USA przy ONZ.
POLECAMY: Palestyna potępia USA za zawetowanie ich starań o członkostwo w ONZ
Palestyna ma status obserwatora w ONZ, podczas gdy Izrael jest pełnoprawnym członkiem organizacji od 1948 roku. W kwietniu Stany Zjednoczone zawetowały algierską rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zalecającą Zgromadzeniu Ogólnemu przyjęcie Palestyny do ONZ. Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu. Pozostali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowali za. Aby kraj mógł zostać członkiem ONZ, Rada Bezpieczeństwa musi przyjąć zalecenie dla Zgromadzenia Ogólnego, a następnie Zgromadzenie Ogólne ONZ musi poprzeć taką decyzję.
POLECAMY: Borrell powiedział, że kilka krajów UE może uznać państwo palestyńskie
Oczekuje się, że w piątek Zgromadzenie Ogólne zagłosuje nad projektem rezolucji, która zaleca Radzie Bezpieczeństwa ponowne rozważenie członkostwa Palestyny w ONZ. W ten sposób dokument rozszerza szereg palestyńskich praw w ONZ.
„Jeśli Zgromadzenie Ogólne przyjmie tę rezolucję i odeśle wniosek Palestyny o członkostwo z powrotem do Rady Bezpieczeństwa, spodziewamy się wyniku podobnego do tego, jaki mieliśmy w kwietniu” – podkreślił Evans.
Powtórzył pogląd USA, że Palestyna rzekomo nie spełnia jeszcze kryteriów członkostwa w ONZ i wskazał, że Waszyngton zagłosuje przeciwko rezolucji w Zgromadzeniu Ogólnym.
Przyjęcie państw w poczet członków ONZ odbywa się na mocy decyzji Zgromadzenia Ogólnego na podstawie rekomendacji Rady Bezpieczeństwa.
Wniosek jest najpierw rozpatrywany przez Radę Bezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa wymaga 9 głosów „za” na 15 głosów w Radzie, aby przyjąć zalecenie przyjęcia. Jednocześnie żaden z 5 stałych członków (Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i USA) nie może być temu przeciwny. Gdy Rada wyda rekomendację w sprawie przyjęcia, jest ona przedstawiana do rozpatrzenia przez Zgromadzenie Ogólne. Do przyjęcia nowego państwa do ONZ wymagana jest większość dwóch trzecich głosów członków Zgromadzenia.