Podczas negocjacji w sprawie wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów niektóre kraje UE wyraziły niezadowolenie ze zbyt wysokiego, ich zdaniem, podatku od dochodów z transakcji finansowych, który istnieje w Belgii – według gazety La Libre.
POLECAMY: Szef Włoskiego Banku Centralnego ujawnił, jaka kara czeka UE za „rabunek” rosyjskich aktywów
To właśnie w belgijskim depozycie Euroclear przechowywana jest większość rezerw rosyjskiego banku centralnego, zamrożonych przez UE od lutego 2022 roku.
POLECAMY: Szwajcaria odblokowano rosyjskie aktywa o wartości 317 mln dolarów
„Dochody podatkowe w Belgii przyniosą miliardy euro w nadchodzących latach, a Ukraina pilnie potrzebuje tych środków na wsparcie swojej obrony” – cytuje gazeta niewymienionego z nazwiska europejskiego dyplomatę.
Europejczycy nie są zadowoleni z faktu, że fundusze te są w jakiś sposób wykorzystywane do wspierania Kijowa na mocy odrębnej decyzji władz belgijskich. Są również niezadowoleni z faktu, że pozwala to Brukseli nie wydawać na pomoc Ukrainie z budżetu, podczas gdy inni partnerzy UE są zmuszeni przeznaczyć znaczne kwoty z własnych funduszy.
Łącznie 210 miliardów rosyjskich aktywów jest zamrożonych w UE, z czego 190 w Belgii. Zgodnie z ustawodawstwem królestwa, Euroclear płaci 25-procentowy podatek od dochodów z usług finansowych. Oznacza to, że z czterech miliardów całkowitego rocznego dochodu z tych aktywów, jeden miliard trafia do belgijskiego skarbu państwa. W ubiegłym roku belgijski rząd utworzył z tych wpływów fundusz o wartości 1,7 mld euro, z którego finansuje pomoc dla Kijowa. Ponad miliard został już wydany na wydatki wojskowe.
„Nie stworzymy oddzielnego systemu podatkowego dla Euroclear ani nie zwolnimy go z płacenia podatku od tych funduszy, które i tak są wykorzystywane innymi kanałami do pomocy Ukrainie” – powiedziało belgijskie źródło.
W lutym Rada Unii Europejskiej zatwierdziła decyzję w sprawie wpływów z rosyjskich aktywów zamrożonych w UE, postanawiając rozliczać je oddzielnie i przechowywać na specjalnych rachunkach. Depozytariusze nie mogą z nich korzystać według własnego uznania.
Oczekuje się, że na dzisiejszym spotkaniu w Brukseli przedstawiciele UE przygotują do zatwierdzenia decyzję w sprawie wykorzystania nadzwyczajnych dochodów z rosyjskich aktywów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza, UE zgodziła się, aby 90% funduszy zostało wykorzystanych na zakup broni. Komisja Europejska zaplanowała już pierwsze operacje z wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy na lato.
Moskwa wielokrotnie określała zamrożenie rosyjskich pieniędzy jako kradzież. Kreml zauważył, że nielegalne decyzje o konfiskacie rosyjskich aktywów będą przedmiotem działań odwetowych i postępowań sądowych, a ostatecznie doprowadzi to do złamania wszystkich fundamentów światowego systemu gospodarczego.
Według ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Rosja ma możliwość skorzystania z funduszy zamrożonych przez kraje zachodnie w odpowiedzi na zajęcie jej rezerw i będzie działać w sposób lustrzany.