Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce, które nie pozostawiają złudzeń – ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną, a tendencja ta może się utrzymać w kolejnych miesiącach.
Nowe Dane o Inflacji
Według informacji GUS, w kwietniu 2024 roku inflacja w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wyniosła 2,4 procent. To wzrost w stosunku do marca, kiedy inflacja sięgnęła 2,0 proc. Co więcej, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc., w tym ceny towarów o 1,1 proc. i usług o 0,9 proc.
Czynniki Wpływające na Wzrost Inflacji
Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają, że wzrost inflacji jest efektem m.in. wyższych cen żywności, spowodowanych powrotem do standardowej stawki VAT, oraz rosnących cen paliw. W kolejnych miesiącach można oczekiwać dalszego wzrostu inflacji, który może się ustabilizować na podwyższonym poziomie.
Prognozy i Komentarze Eksperckie
Eksperci szacują, że w drugiej połowie roku inflacja może wzrosnąć do poziomu około 5,5 proc., głównie z powodu odmrożenia cen energii. Szacuje się, że już w lipcu ceny energii wzrosną o około 15 proc., co może podbić inflację o ponad 2 punkty procentowe. Jednakże, dotkliwość wzrostu cen może być rekompensowana poprzez wypłatę bonu energetycznego.
Reakcje na Dane o Inflacji
Ekonomiści z ING podkreślają, że inflacja bazowa rośnie szybko, głównie ze względu na silny wzrost płac. Natomiast eksperci mBanku zauważają, że finalne dane o inflacji potwierdzają tendencję wzrostową, co może skutkować brakiem obniżek stóp procentowych w 2024 roku.
Podsumowanie
Dane o inflacji w Polsce są niepokojące dla gospodarstw domowych i ekonomistów. Wzrost cen towarów i usług może wpłynąć na budżety rodzin oraz decyzje polityki monetarnej. Kolejne miesiące pokażą, czy ta tendencja wzrostowa się utrzyma i jakie będą długoterminowe skutki dla gospodarki.
Jeden komentarz
Tusk zdusi inflację, a przy okazji i nas też udusi. Ceny wszystkiego w górę. A pensje i emerytury nie są takie jak w Niemczech. Ceny niektórych artykułów są wyższe niż w Niemczech.