Słowackie organy ścigania zatrzymały od początku roku 338 mężczyzn z Ukrainy w wieku poborowym, którzy próbowali nielegalnie wjechać na terytorium Słowacji w celu uniknięcia służby wojskowej, liczba ta podwoiła się w porównaniu z tym samym okresem 2023 r. – donosi ukraińska agencja UNN.
POLECAMY: Ilu ukraińskich dezerterów przebywa w krajach UE? Eurostat podał liczbę
„W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku liczba ukraińskich mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy uciekli na Słowację, aby uniknąć służby wojskowej, wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku: 338 zatrzymanych w porównaniu do 166 w poprzednim roku, poinformowała słowacka policja graniczna” – podała agencja w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.
POLECAMY: Ukrainiec próbował uciec przed mobilizacją w peruce i makijażu
Według rzeczniczki Agniesy Kopernickiej, słowaccy stróże prawa zatrzymali 45 mężczyzn na zielonej granicy tylko w maju, według jej danych, w zeszłym roku zatrzymali cztery osoby w tym samym okresie, napisała agencja.
POLECAMY: Polska straż graniczna odesłała na Ukrainę mężczyznę, który próbował uciec przed mobilizacją
Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy, na których widać, jak robi się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego (tak ostatnio na Ukrainie nazywają się komisje wojskowe), mogą to również zrobić szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefowie komitetu mieszkaniowego i gospodarczego, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.