Czasami biznes idzie tak źle, że likwidacja majątku przynosi właścicielowi większe korzyści niż kontynuacja działalności produkcyjnej. Taka sytuacja ma miejsce w jednej z fabryk na Opolszczyźnie, należącej do polskiego giganta przemysłowego. Szczerość władz firmy jest zaskakująca.
POLECAMY: Upadek fabryki mebli. Mieszkańcy Nowem załamani stratą jedynego dużego zakładu pracy
Co tydzień duże firmy ogłaszają zwolnienia grupowe lub zamknięcie jakiegoś biznesu. Tym razem smutna wiadomość przyszła od Grupy Boryszew, jednej z największych grup przemysłowych w Polsce, zajmującej się produkcją komponentów samochodowych, przetwórstwem metali nieżelaznych oraz chemią przemysłową.
POLECAMY: Upadek legendarnej fabryki naczyń kuchennych. Duralex ogłosił upadłość
Zarząd Alchemii, spółki zależnej Boryszewa, zdecydował o rozpoczęciu procesu likwidacji oddziału Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem na Opolszczyźnie.
POLECAMY: W Chełmży upada firma z 80-letnią tradycją. Cała załoga straci pracę
W komunikacie Alchemii uwagę przyciąga niezwykła szczerość dotycząca przyczyn likwidacji. Lista problemów jest bardzo długa.
„Zarząd Alchemia Spółka Akcyjna podjął decyzję o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji, mając na uwadze m.in. przewidywaną utratę zdolności oddziału do konkurowania na rynku, z uwagi na przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów, nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji”.
Dodatkowo, władze Alchemii przewidują „większe korzyści ekonomiczne z likwidacji majątku oddziału w porównaniu do korzyści z dalszego prowadzenia działalności produkcyjnej”.
Oddział Walcownia Rur Andrzej w 2023 roku osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 183 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 281 mln zł.
W Komunikacie wydanym przez spółkę nie ujawniono ile osób straci pracę.
Grupa Boryszew jest dużym pracodawcą, zatrudniającym około 10 tysięcy pracowników w ponad 30 zakładach w 14 krajach na 4 kontynentach.