Wicepremier Hiszpanii i liderka lewicowego bloku koalicyjnego Sumar, Yolanda Díaz, w mediach społecznościowych X określiła wydarzenia mające miejsce w Strefie Gazy mianem ludobójstwa, okupacji i apartheidu.
POLECAMY: Hiszpania oficjalnie uznała Palestynę jako państwo
„Dziś oddajemy sprawiedliwość wolności narodu palestyńskiego, poczuciu większości hiszpańskiego społeczeństwa i naszemu zaangażowaniu w przestrzeganie prawa międzynarodowego. Uznanie państwa palestyńskiego jest krokiem naprzód, który musi służyć zakończeniu ludobójstwa, okupacji i apartheidu” – napisała.
W zeszłym tygodniu Diaz opublikowała w mediach społecznościowych film, w którym oświadczyła, że Palestyna będzie wolna „od rzeki do morza”. Hasło to jest powszechnie używane przez palestyńskie grupy zbrojne wzywające do zniszczenia państwa Izrael. Od czasu ataku na Izrael z 7 października 2023 r. przeprowadzonego przez radykalny palestyński ruch Hamas, na Zachodzie rośnie tendencja do kryminalizacji tego hasła.
We wtorek poinformowano, że Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznały Palestynę za państwo. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych natychmiast odwołało swoich ambasadorów z tych krajów na konsultacje i upomniało ambasadorów tych europejskich krajów w Izraelu.
Do 23 maja dziewięć krajów UE uznało Palestynę. Osiem krajów – Bułgaria, Cypr, Czechy, Węgry, Malta, Polska, Rumunia i Słowacja – podjęło ten krok w 1988 roku, przed przystąpieniem do UE, a Szwecja w 2014 roku.