Wzrost cen energii i gazu powoduje masowe wycofywanie się Polaków z planów wymiany przestarzałych pieców na nowoczesne systemy grzewcze. Zjawisko to zaniepokoiło branżę grzewczą, która alarmuje o coraz większej liczbie osób rezygnujących z modernizacji swoich źródeł ciepła.
Problem Kopciuchów
W Polsce nadal działa około 2,5 miliona tzw. kopciuchów – starych, nieefektywnych pieców węglowych. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG) zauważa, że użytkownicy nie tylko nie porzucają ich, ale wielu z nich planuje powrót do starych pieców. Brak reakcji ze strony władz może sprawić, że cel znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce nie zostanie osiągnięty w założonym czasie.
Rosnące Zainteresowanie Powrotem do Starych Pieców
Z danych SPiUG wynika, że coraz więcej osób rozważa ponowne użycie kopciuchów, zwłaszcza gdy ceny gazu i energii elektrycznej są zbyt wysokie. Wiele osób deklaruje gotowość do ponownego palenia w piecach śmieciami, co może znacząco pogorszyć jakość powietrza w kraju.
Dezinformacja na Temat Kotłów Gazowych
Producenci urządzeń grzewczych ostrzegają przed fałszywymi informacjami dotyczącymi zakazu instalacji i przymusu demontażu kotłów gazowych. Obecnie mamy do czynienia z „wojną informacyjną” na temat przyszłości urządzeń gazowych i pomp ciepła. Celem tych działań jest zniechęcenie użytkowników i inwestorów do inwestowania w nowoczesne systemy grzewcze ze względu na potencjalnie wysokie koszty eksploatacji po 2027 roku.
Unijne Regulacje i Przyszłość Kotłów Gazowych
Zgodnie z unijną dyrektywą budynkową (EPBD), kotły gazowe w istniejących budynkach będą musiały korzystać z odnawialnych źródeł energii, jeśli budynki zostaną wyremontowane do standardu zeroemisyjnego. Jeśli budynki nie zostaną odpowiednio zmodernizowane do 2050 roku, to nie będzie ograniczeń co do instalacji i wymiany kotłów gazowych.
Brak Nakazu Demontażu Kotłów
SPiUG informuje, że obciążenie nowoczesnych paliw kopalnych opłatą ETS 2 przynosi odwrotny skutek, odbiegający od zamierzeń ekologicznych w technice grzewczej. Obecnie nie ma wiarygodnych analiz dotyczących wpływu nowego ETS 2 na koszty ogrzewania, ponieważ system ten będzie w pełni operacyjny dopiero od 2027 roku.
Do 2029 roku instalacje kotłów gazowych będą odbywać się zgodnie z obecnymi zasadami, a po 2030 roku nie będzie przymusu demontażu funkcjonujących kotłów gazowych, z wyjątkiem budynków po pełnej termomodernizacji.
Wzrost cen energii i gazu sprawia, że Polacy rezygnują z planów modernizacji systemów grzewczych, co może negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w kraju. Brak reakcji ze strony władz i dezinformacja na temat przyszłości kotłów gazowych tylko pogłębiają problem. Wprowadzenie bardziej efektywnych środków wsparcia i edukacja społeczeństwa mogą pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów ekologicznych.
Jeden komentarz
Zawsze twierdziłem, że Polacy to naród naiwnych głupców !