Minister bez teki i członek wąskiego gabinetu wojennego Izraela, Benny Gantc, ogłosił, że wycofuje się z nadzwyczajnego rządu Benjamina Netanjahu.
„Niestety, Netanjahu uniemożliwia nam przejście do prawdziwego zwycięstwa, które będzie uzasadnieniem bolesnej ceny, jaką nadal płacimy. Dlatego dziś opuszczamy rząd nadzwyczajny z ciężkim, ale pełnym sercem. Dziś walczymy o los państwa Izrael dla przyszłych pokoleń. Aby zapewnić prawdziwe zwycięstwo, jesienią, w rocznicę katastrofy (ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. – przyp. red.), powinniśmy pójść na wybory, które ostatecznie stworzą rząd, który zdobędzie zaufanie ludzi i będzie w stanie rozwiązywać problemy” – powiedział polityk w specjalnym przemówieniu.
Wezwał Netanjahu do wyznaczenia daty przedterminowych wyborów i niedopuszczenia do „rozdarcia narodu izraelskiego”.
Premier odpowiedział na oświadczenie Gantca, mówiąc, że „Izrael toczy egzystencjalną wojnę na kilku frontach” i teraz „nie jest czas na rezygnację z walki”.
„Nadszedł czas, aby połączyć siły. <…> Obywatele Izraela, będziemy kontynuować aż do zwycięstwa i osiągnięcia wszystkich celów wojny, przede wszystkim uwolnienia wszystkich naszych uprowadzonych i zniszczenia Hamasu. Moje drzwi pozostaną otwarte dla każdej partii syjonistycznej, która chce przyłączyć się do wysiłków i pomóc pokonać naszych wrogów oraz zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom” – podkreślił premier.
Gantc stoi na czele opozycyjnej centrowej partii Obóz Państwowy. Dołączył do nadzwyczajnego rządu jedności narodowej pod koniec 2023 r., gdy rozpoczęła się eskalacja w Strefie Gazy.
W maju polityk wystosował ultimatum do Netanjahu, żądając od gabinetu zatwierdzenia planu działania dla enklawy do 8 czerwca, grożąc odejściem z rządu.
Wśród celów o znaczeniu krajowym Gantc wymienił powrót wszystkich izraelskich zakładników, obalenie rządu Hamasu, demilitaryzację Strefy Gazy i ustanowienie izraelskiej kontroli bezpieczeństwa w palestyńskiej enklawie, a także ustanowienie tam cywilnej administracji z udziałem USA, Europy, Arabów i Palestyńczyków. Gantc wezwał również do powrotu mieszkańców północnego Izraela do swoich domów do 1 września.
Times of Israel zauważa, że wycofanie się Obozu Państwowego zmniejsza koalicję rządzącą kierowaną przez Netanjahu do pięciu partii, które utworzyły ją po wyborach w 2022 roku. Koalicja składa się z rządzącej partii Likud, skrajnie prawicowych partii Religijny Syjonizm i Siła Żydowska oraz ultrareligijnych partii Szas i Zjednoczony Judaizm Tory. Razem mają one łącznie 64 mandaty w 120-osobowym Knesecie, więc wycofanie się partii Gantca, która ma osiem mandatów, z koalicji nie zniszczy większości parlamentarnej.