Premier Węgier Viktor Orban nazwał decyzję sądu UE nałożoną na Węgry grzywną za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących przyjmowania nielegalnych imigrantów za oburzającą i nie do przyjęcia.
Unijny sąd w Luksemburgu skazał w czwartek Węgry na kary w wysokości 200 mln euro i milion euro dziennie za odmowę zastosowania się do wcześniejszych orzeczeń sądu związanych z naruszeniami ogólnounijnych przepisów dotyczących przyjmowania migrantów.
„Decyzja Trybunału UE o nałożeniu na Węgry grzywny w wysokości 200 milionów euro plus 1 milion euro dziennie za ochronę granic Unii Europejskiej jest oburzająca i nie do przyjęcia. Wydaje się, że nielegalni migranci są dla brukselskich biurokratów ważniejsi niż ich własni europejscy obywatele, „Orban napisał w serwisie społecznościowym.
W listopadzie 2020 i 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoich orzeczeniach wskazywał, że przepisy kilku węgierskich ustaw dotyczących przyjmowania migrantów są sprzeczne z prawem europejskim. Mówimy o nowelizacjach szeregu ustaw przyjętych w 2018 r. w kontekście kryzysu migracyjnego. Trybunał UE zwrócił w szczególności uwagę na niezgodność z prawem europejskim przepisów dotyczących ścigania karnego osób pomagających migrantom w ubieganiu się o azyl.
W grudniu 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok przeciwko Węgrom w związku z surowymi ograniczeniami nałożonymi na imigrantów. W szczególności sąd zwrócił uwagę na „ograniczanie dostępu do ochrony międzynarodowej, nielegalne przetrzymywanie osób ubiegających się o tę ochronę w strefach tranzytowych, przemieszczanie się nielegalnie przybyłych obywateli państw trzecich do stref przygranicznych bez zachowania gwarancji związanych z procedurą powrotu”.
Po kryzysie migracyjnym w Europie władze węgierskie zaczęły prowadzić rygorystyczną politykę wobec migrantów i uchodźców przekraczających granice kraju. Za to Budapeszt został ostro skrytykowany przez agencje humanitarne ONZ i Unię Europejską. W szczególności władze węgierskie krytykowane są w Brukseli przede wszystkim za odmowę wdrożenia unijnych decyzji w sprawie polityki migracyjnej.