We wtorek, Straż Graniczna opublikowała oficjalny komunikat odnoszący się do kontrowersyjnego incydentu, który miał miejsce 14 czerwca w Osinowie Dolnym, w województwie zachodniopomorskim. Niemiecka Policja pozostawiła tam pięcioosobową rodzinę afgańskich imigrantów, której wcześniej odmówiono wjazdu na teren Niemiec. Zdarzenie to wzbudziło poważne obawy i wywołało reakcję ze strony polskich służb granicznych.
POLECAMY: Tusk skłamał? Berlin mówi co innego niż polski rząd w sprawie rozmowy z Scholzem
Komunikat Straży Granicznej
W komunikacie Straży Granicznej podkreślono, że działania niemieckiej Policji Federalnej były niezgodne z przyjętymi procedurami dotyczącymi przekazywania osób między krajami sąsiednimi. “Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan rozmawiał dziś z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Niemiec dr. Dieterem Romannem. Tematem był incydent, do którego doszło 14 czerwca w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie niemiecka Policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której wcześniej odmówiono wjazdu na teren Niemiec” – wskazano.
Reakcja Niemieckich Służb
Szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej były niezgodne z przyjętymi procedurami. “Strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia. Jak zapewnił Prezydent Policji Federalnej, wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć. Dodatkowo polska Straż Graniczna i Policja Federalna Niemiec będą współpracowały nad rozwiązaniami w obszarze wzajemnej komunikacji” – napisała Straż Graniczna w swoim komunikacie.
Oświadczenia Niemieckich Władz
Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie, Carsten Glade, również wyraził swoje stanowisko w tej sprawie, podkreślając niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy. “Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił również Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej Niemiec w Berlinie Carsten Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy” – podkreśla Straż Graniczna.
Szerszy Kontekst
Incydent w Osinowie Dolnym nie jest odosobnionym przypadkiem. Niedawno niemiecka gazeta Saechsische Zeitung zwracała uwagę na problematyczne odsyłanie nielegalnych imigrantów z Niemiec do Polski. Według doniesień medium, cudzoziemcy pochodzili z Afganistanu, Syrii, Turcji, Somalii, Jemenu, Egiptu i Maroka.