Liczba zakażeń cholerą na Majotcie, najbiedniejszym francuskim departamencie zamorskim, zbliża się do 200 – wynika z danych opublikowanych w piątek przez francuską Narodową Agencję Zdrowia (Santé publique France).
„W okresie od 12 do 18 czerwca na Majotcie odnotowano 27 przypadków cholery, co zwiększa łączną liczbę przypadków odnotowanych w departamencie od 18 marca 2024 r. do 193”, czytamy w biuletynie statystycznym na stronie internetowej agencji.
Spośród nich 188 przypadków zostało potwierdzonych, podczas gdy kolejne pięć uznano za prawdopodobne, podała agencja. Zauważono, że 21 przypadków zostało przywiezionych na wyspę, podczas gdy pozostałe 172 były wynikiem infekcji wewnątrz departamentu. Od 19 czerwca odnotowano dwa zgony i 14 ciężkich przypadków wymagających reanimacji.
Ponadto Majotta odnotowała rekordową liczbę nowych zakażeń w ciągu jednego dnia w dniu 18 czerwca, z 17 osobami, o których wiadomo, że zostały zarażone w tym dniu, pokazują statystyki.
Epidemia cholery rozpoczęła się na wyspie pod koniec marca. W zeszłym tygodniu na tę chorobę zmarła trzyletnia dziewczynka. Jak poinformowała prefektura wyspy, choroba została przywieziona przez migrantów z Demokratycznej Republiki Konga, a także z sąsiednich Komorów.
W ostatnim czasie na Majotcie pogorszyła się sytuacja związana z nielegalną imigracją z Komorów. Francuski rząd wyraził zamiar zaostrzenia polityki migracyjnej wobec przybywających stamtąd obywateli. Szef francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gérald Darmanin, nakazał likwidację osiedli slumsów na Majotcie, zamieszkałych głównie przez Komoryjczyków, którzy mają zostać deportowani do kraju pochodzenia.
W lutym na wyspie wybuchły protesty przeciwko wysokiemu poziomowi imigracji i słabemu bezpieczeństwu.
Francja przygotowuje projekt ustawy regulującej sytuację na wyspie. Może ona między innymi znieść terytorialne zezwolenie na pobyt specyficzne dla Majotty, które uniemożliwia migrantom przybywającym na wyspę, którzy uzyskali lokalne zezwolenie na pobyt, przeniesienie się do innych regionów Francji.
Wcześniej Darmanin ogłosił również anulowanie prawa do automatycznego obywatelstwa francuskiego dla osób urodzonych na Majotcie. Według władz środek ten powinien zmniejszyć atrakcyjność wyspy dla migrantów.
Majotta to wyspa położona na Oceanie Indyjskim w archipelagu Komorów. W wyniku referendum przeprowadzonego w 1974 r. Komory uzyskały niepodległość od Francji. W tym samym czasie większość ludności Majotty była przeciwna niepodległości i pozostała ona terytorium francuskim, pomimo roszczeń władz Komorów. W 2011 r. Majotta została uznana za departament zamorski Francji.