We wtorek, 18 czerwca 2024 roku, doszło do zatrzymania Głównej Księgowej Sądu Rejonowego w Pułtusku. Jak informuje Prezes Sądu Rejonowego w Pułtusku, Marcin Korajczyk, zatrzymanie to jest związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa.
POLECAMY: Z kasy Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zniknęło kilkaset tysięcy złotych
Przebieg zdarzeń
Prezes Sądu Rejonowego w Pułtusku, Marcin Korajczyk, przekazał lokalnym mediom następujące informacje: „18 czerwca 2024 roku doszło do zatrzymania przez funkcjonariuszy Policji Głównego Księgowego Sądu Rejonowego w Pułtusku w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa.”
Tego samego dnia, Dyrektor Sądu, na podstawie art. 12b ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach sądu i prokuratury, natychmiastowo zawiesił Głównego Księgowego w pełnieniu obowiązków. Następnie, 19 czerwca 2024 roku, rozwiązano stosunek pracy z tym pracownikiem bez okresu wypowiedzenia, z winy pracownika – tzw. zwolnienie dyscyplinarne.
Działania podjęte przez Sąd
W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, 18 czerwca 2024 roku Prezes Sądu Rejonowego w Pułtusku, na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 litera c) w związku z art. 8 pkt 2 i art. 1 § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, zarządził wewnętrzną kontrolę funkcjonowania Sądu. Kontrola ta obejmuje wszystkie czynności podejmowane przez Głównego Księgowego oraz prawidłowość ich wykonywania od momentu zatrudnienia na stanowisku do czasu zawieszenia w pełnieniu obowiązków.
Współpraca z organami ścigania
Od momentu ujawnienia możliwości popełnienia przestępstwa, Sąd Rejonowy w Pułtusku, reprezentujący pokrzywdzonego – Skarb Państwa, współpracuje z Komendą Stołeczną Policji, Prokuraturą oraz Ministerstwem Sprawiedliwości w celu rzetelnego wyjaśnienia okoliczności tej sprawy.
Kontekst prawny
Ustawa o pracownikach sądu i prokuratury
Zgodnie z art. 12b ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach sądu i prokuratury, dyrektor sądu ma prawo zawiesić pracownika w pełnieniu obowiązków w trybie natychmiastowym, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, które mogłoby mieć wpływ na pełnione obowiązki.
Prawo o ustroju sądów powszechnych
Art. 22 § 1 pkt 1 litera c) w związku z art. 8 pkt 2 i art. 1 § 3 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych daje prezesowi sądu uprawnienia do zarządzania wewnętrznymi kontrolami w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu sądu.
Podsumowanie
Zatrzymanie Głównej Księgowej Sądu Rejonowego w Pułtusku to poważne wydarzenie, które wywołało natychmiastowe reakcje i działania ze strony władz sądowych. Wprowadzenie wewnętrznej kontroli oraz współpraca z organami ścigania i Ministerstwem Sprawiedliwości ma na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych z tym incydentem. Sąd Rejonowy w Pułtusku dokłada wszelkich starań, aby chronić interesy Skarbu Państwa i zapewnić transparentność prowadzonych działań.