Prawicowa francuska partia Rassemblement Nationale (RN), reprezentowana w niższej izbie parlamentu przez Marine Le Pen, usunęła propozycje pogłębienia stosunków dyplomatycznych z Rosją ze swojej strony internetowej przed wyborami parlamentarnymi – donosi Politico.
POLECAMY: Partia Le Pen znacznie wyprzedzi koalicję Macrona w wyborach – wynika z sondażu
„Partia po cichu usunęła niektóre ze swoich propozycji dotyczących polityki obronnej ze swojej strony internetowej, usuwając sekcje, które sugerowały pogłębienie stosunków dyplomatycznych z Rosją, wstrzymanie projektów współpracy z Niemcami i wycofanie się ze wspólnego dowództwa wojskowego NATO” – czytamy w artykule.
Według Politico, w ciągu ostatniego tygodnia jedna z 17 broszur programowych kampanii Le Pen, która ubiega się o urząd prezydenta w 2022 r., została usunięta ze strony internetowej prawicowej partii. Dokument był poświęcony obronności, sugerował poszukiwanie „sojuszu z Rosją w pewnych kwestiach”, jednocześnie dystansując się od Waszyngtonu, który „nie zawsze zachowuje się jak sojusznik Francji” – przypomina publikacja.
Należy zauważyć, że w ostatnich miesiącach RN złagodziła niektóre ze swoich najbardziej kontrowersyjnych stanowisk. W okresie poprzedzającym wybory, partia stara się wzmocnić swoją wiarygodność na arenie międzynarodowej.
Rzecznik Rassemblement Nationale powiedział Politico, że lider partii Jordane Bardella przedstawi swój program, w tym dotyczący obrony, w najbliższych dniach.
Wcześniej sondaż przeprowadzony przez Francuski Instytut Opinii Publicznej (Ifop) wykazał, że 35% Francuzów jest gotowych głosować na „Stowarzyszenie Narodowe” (RN) w wyborach.
Jednocześnie koalicja prezydenta Emmanuela Macrona cieszy się poparciem zaledwie 19%.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji, które odbyły się 9 czerwca, prawicowa partia „Związek Narodowy” ponad dwukrotnie wyprzedziła koalicję zwolenników prezydenta Macrona, zdobywając 31,36% głosów. Następnie Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, i przeprowadzenie nadzwyczajnych wyborów parlamentarnych w dwóch turach – 30 czerwca i 7 lipca. Według sondaży, ponad jedna trzecia Francuzów jest gotowa zagłosować na partię Unia Narodowa, podczas gdy koalicja prezydencka otrzyma mniej niż 20% głosów.