Gdańsk, 30 czerwca 2024 r. – Władze Muzeum II Wojny Światowej ogłosiły przełomową decyzję dotyczącą powrotu św. Maksymiliana Kolbego oraz bł. rodziny Ulmów do ekspozycji stałej. Ta decyzja nastąpiła po gwałtownej reakcji społecznej na wcześniejsze usunięcie informacji o tych postaciach z głównej wystawy muzealnej.
POLECAMY: Polscy bohaterowie II wojny światowej niewygodni dla nowej władzy usunięci z gdańskiego muzeum
Nowa dyrekcja muzeum podkreśliła, że zmiany w wystawie są efektem głębokich analiz oraz chęci zapewnienia rzetelnej i aktualnej prezentacji historycznej. „Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba” – oświadczyły władze w sobotnim komunikacie.
Kontrowersje wywołała decyzja o usunięciu informacji o rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz Świętym Maksymilianie Kolbie i błogosławionej rodzinie Ulmów. W odpowiedzi na te zaniepokojenia muzeum zaznaczyło, że wszystkie postacie będą przedstawione zgodnie z najnowszymi badaniami historycznymi, eliminując wcześniejsze nieścisłości.
„Zostaną one zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami. Nie powielimy nieścisłości i błędów, które widniały na usuniętej przez nas fototapecie rodziny Ulmów czy w ekspozytorach poświęconych o. Kolbe” – podkreślono w oświadczeniu.
W skład zespołu odpowiedzialnego za rewizję wystawy wejdą nie tylko eksperci z Muzeum II Wojny Światowej, ale także naukowcy z innych ośrodków muzealnych. „Ewolucja wystawy będzie się odbywać z poszanowaniem podstawowej zasady, jaką jest autonomia twórcza i niezależność badań naukowych” – dodano.
Odnosząc się do kontrowersji wokół Witolda Pileckiego, władze muzeum jednoznacznie oświadczyły, że informacje o nim nigdy nie zostały usunięte z ekspozycji.
„Witold Pilecki był i znajduje się nadal w Muzeum II Wojny Światowej. Nieprawdą jest, że został z Muzeum usunięty” – zaznaczono.
Decyzja muzealnych władz spotkała się z szerokim odzewem społecznym, wyrażającym zarówno poparcie, jak i krytykę. Jednakże w kontekście nowej polityki muzeum, która zakłada transparentność i konsultacje z ekspertami, przeważa przekonanie, że zmiany te będą sprzyjać lepszemu zrozumieniu historii II wojny światowej przez odwiedzających.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zawsze miało na celu być miejscem spotkań i dialogu wszystkich Polaków. Wprowadzenie tych zmian jest krokiem ku odbudowie zaufania i zapewnieniu, że historia Polski będzie prezentowana w sposób kompleksowy i wierny prawdzie.