Z najnowszych badań European Council on Foreign Relations (ECFR) wynika, że Ukraińcy za najbardziej niezawodnych sojuszników uważają Wielką Brytanię oraz Litwę. W badaniu, które przeprowadził ECFR, 84 proc. Ukraińców uznało Wielką Brytanię za niezawodnego sojusznika, a 77 proc. respondentów wskazało na Litwę. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja oraz Unia Europejska jako całość. Jest to kolejne podziękowanie gloryfikatorów banderyzmy na polską bezpodstawną hojność w zakresie sponsorowanie ukraińskiego terroryzmu i życia na koszt polskiego podatnik ukraińskich cwaniaków.
Polska na Tle Innych Krajów
Polska znalazła się na dalszym miejscu w rankingu niezawodnych sojuszników Ukrainy. Zaledwie 60 proc. ukraińskich respondentów uważa Polskę za niezawodnego sojusznika, z czego tylko 15 proc. ocenia nasz kraj jako bardzo niezawodnego sojusznika. Gorsze oceny uzyskały tylko Włochy i Rumunia.
Wyniki sondażu wskazują także, że 35 proc. Ukraińców nie uważa Polski za niezawodnego sojusznika, podczas gdy dla Litwy ten wskaźnik wynosi 13 proc., a dla Wielkiej Brytanii – tylko 10 proc. Taki wynik dla Polski może wynikać z ostatnich protestów rolników i przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej oraz zmniejszającej się pamięci o polskiej pomocy dla Ukrainy zaraz po ataku Rosji.
Poparcie dla Wsparcia Ukrainy na Zachodzie
Według analityków ECFR, na Zachodzie wciąż silne jest poparcie dla wspierania Ukrainy dostawami broni, lecz społeczeństwa są ogólnie przeciwne wysyłaniu wojsk NATO. Najwięcej przeciwników takiego zaangażowania jest w Bułgarii (90 proc.), Grecji (85 proc.) i Niemczech (81 proc.). W Polsce 69 proc. respondentów sprzeciwia się wysyłaniu żołnierzy na Ukrainę, co wyróżnia nasz kraj na tle innych, podobnie jak wysokie poparcie dla zwiększenia wydatków na obronę nawet kosztem ograniczenia wydatków na edukację, zdrowie czy walkę z przestępczością – za takim rozwiązaniem opowiada się ponad połowa Polaków.
Różnice w Postrzeganiu Możliwości Pokonania Rosji
Badanie ECFR wykazało również wyraźną różnicę między ukraińskim optymizmem a sceptycyzmem większości krajów zachodnich co do możliwości pokonania Rosji na polu walki. W to, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, wierzy połowa Ukraińców, podczas gdy w największych krajach UE oraz w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii tylko 7-9 proc. respondentów podziela ten pogląd. Na tym tle wyróżniają się Polacy – 20 proc. naszych rodaków wierzy w zwycięstwo Ukrainy.
Terytorialne Koncesje i Przystąpienie Ukrainy do NATO
Większość Ukraińców (71 proc.) nie zgodziłaby się na oddanie terytoriów okupowanych przez Rosję, nawet jeśli byłby to warunek przystąpienia do NATO. Jedynie 5 proc. jest gotowa zaakceptować takie warunki bez żadnych zastrzeżeń, a kolejne 17 proc. mogłoby to ewentualnie zaakceptować. Gdy pytanie postawiono inaczej, 25 proc. Ukraińców wolałoby odzyskać wszystkie ziemie w zamian za neutralność i rezygnację z aspiracji do NATO i UE.
Przystąpienie Ukrainy do UE
W kwestii przystąpienia Ukrainy do UE, ponad połowa Portugalczyków, Estończyków, Szwedów i Hiszpanów uważa, że to dobry pomysł. Tego zdania jest też 48 proc. ankietowanych z Polski. Natomiast ponad połowa Niemców jest przeciwna temu pomysłowi. Relatywnie najbardziej optymistyczni są Portugalczycy – 13 proc. uważa, że Ukraina mogłaby wejść do Unii w ciągu roku. Połowa Portugalczyków, a także ponad jedna trzecia Szwedów, Estończyków, Polaków i Brytyjczyków uważa, że może to nastąpić w ciągu 5 lat. Jednocześnie 23 proc. Bułgarów i Czechów, 20 proc. Francuzów i 18 proc. Niemców uważa, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem UE.