11 lipca 2024 roku przypada 81. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu, jednej z najbardziej tragicznych kart w historii Polski. Tego dnia upamiętniamy masową akcję ludobójczą, przeprowadzoną przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, podczas której zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.
Tło historyczne Krwawej Niedzieli
11 lipca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie w niedzielę, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej na Wołyniu. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), wybrały niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte, aby przeprowadzić brutalne ataki. Tego dnia zaatakowano 150 miejscowości, a celem była eksterminacja Polaków, w tym kobiet i dzieci.
Obchody 81. Rocznicy Krwawej Niedzieli
W Polsce, obchody upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Niedzieli mają miejsce w wielu miastach. W Warszawie odbędzie się Marsz Pamięci o Ofiarach ukraińskiego Ludobójstwa. Marsz rozpocznie się Mszą św. o godzinie 16:00 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta, pod Tablicę Wołyńską na ul. Krakowskie Przedmieście 64. Główne hasła tegorocznego marszu to m.in. żądanie odblokowania ekshumacji Polaków oraz penalizacja ideologii banderyzmu w Polsce.
POLECAMY: W Domostawie stanął na swoim miejscu pomnik „Rzeź Wołyńska”. „Braciom” to się nie spodoba
W Lublinie, pod patronatem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka, odbędzie się Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej, organizowany przez środowiska narodowe i patriotyczne. Tematem przewodnim wydarzenia będzie „hołd dla bohaterów samoobrony”, podkreślając rolę cywilnej samoobrony, która uratowała tysiące Polaków przed ukraińskimi napastnikami.
Również w Chełmie zaplanowano obchody 81. rocznicy Krwawej Niedzieli. Wydarzenie organizowane przez Miasto Chełm oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej odbędzie się 11-12 lipca 2024 roku. Obchody będą miały miejsce także w Szczecinie, Bełchatowie, Sandomierzu i innych miastach.
POLECAMY: Propagandyści z „Wyborczej” już dostają szału o pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa w Domostawie
Instytut Pamięci Narodowej i Urząd ds. Kombatantów
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych również zaplanowały działania w ramach upamiętnienia ludobójstwa na Wołyniu. O godzinie 10:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się Msza św. w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie, o 11:30, zaplanowano ceremonię złożenia wieńców i kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejne ceremonie odbędą się na Skwerze Wołyńskim, przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa oraz Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Krwawa Niedziela – Kulminacja Zbrodni
Krwawa Niedziela była kulminacją fali morderstw i wypędzania Polaków z ich domostw, trwającej od początku 1943 roku. Do pierwszych masowych mordów doszło już jesienią 1939 roku. Pierwszy masowy mord na Wołyniu miał miejsce 9 lutego 1943 roku we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim, gdzie UPA zamordowała 173 Polaków.
W marcu i kwietniu 1943 roku, ukraińscy policjanci porzucili służbę na rzecz Niemiec i wstąpili do UPA, przyczyniając się do nasilenia zbrodni. Jednym z największych mordów przed lipcem 1943 roku była masakra w Janowej Dolinie, gdzie w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku zamordowano około 600 Polaków.
W lipcu 1943 roku zbrodnie osiągnęły apogeum. 11 i 12 lipca UPA przeprowadziła skoordynowane ataki na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ukraińscy nacjonaliści wkraczali do kościołów, mordując ludność cywilną i duchownych, jak miało to miejsce w Kisielinie i Porycku. Na Wołyniu spalono lub zburzono około 50 kościołów katolickich.
Pamięć i Refleksja
W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków. Te tragiczne wydarzenia pozostają w pamięci narodowej jako jedno z najokrutniejszych ludobójstw w historii Polski. Obchody rocznicy Krwawej Niedzieli są wyrazem hołdu dla ofiar oraz przypomnieniem o konieczności pamiętania o tragicznych wydarzeniach przeszłości, aby nie dopuścić do ich powtórzenia w przyszłości.
Pamiętajmy o ofiarach Krwawej Niedzieli i oddajmy im cześć poprzez uczestnictwo w obchodach rocznicowych oraz propagowanie wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach.