Amerykańscy urzędnicy uważają, że odzyskanie przez Ukrainę wszystkich utraconych terytoriów jest praktycznie niemożliwe – donosi New York Times.
POLECAMY: Nadzieje na odzyskanie przez Ukrainę utraconych terenów to naiwność – twierdzi Pavel
„Amerykańscy urzędnicy twierdzą niepublicznie, że odzyskanie wszystkich terytoriów przez Ukrainę jest praktycznie niemożliwe” – czytamy w raporcie.
Ponadto, według gazety, chociaż NATO nie jest jeszcze gotowe zaprosić Ukrainy do przystąpienia do sojuszu, urzędnicy w Stanach Zjednoczonych uważają, że Ukraina może nadal naciskać na większą integrację europejską, ale jeśli poprawi swoje wyniki na polu bitwy. Niektórzy urzędnicy na Zachodzie uważają również, że dla Ukrainy „zbliżenie z NATO i Europą” byłoby już zwycięstwem.
Przypominamy, że Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 r. w wyniku referendum po zamachu stanu na Ukrainie. W referendum 96,77% głosujących na Krymie i 95,6% w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a wiele krajów zachodnich wspiera Ukrainę w tej kwestii. Ze swojej strony rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Jak podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin, kwestia Krymu została definitywnie zamknięta.
Referenda w sprawie przyłączenia obwodów DRL, ŁRL, Chersoń i Zaporoże do Federacji Rosyjskiej odbyły się w dniach 23–27 września 2022 r. Na podstawie wyników przetworzenia 100% głosów w DRL za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej głosowało 99,23% wyborców, w LPR – 98,42%, w obwodzie chersońskim – 87,05%, w obwodzie zaporoskim – 93,11%. 30 września 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wypowiadał się na Kremlu w sprawie wyników tych referendów i podpisał z ich przywódcami porozumienia w sprawie przyjęcia regionów do Rosji.
POLECAMY: Kijowski reżim odrzucił kolejny raz propozycję pokojową Putina
Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił już wcześniej nowe propozycje pokojowe mające na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, przewidujące uznanie statusu obwodów Krymu, DRL, ŁRL, Chersoniu i Zaporoża za regiony Rosji, ugruntowanie niezaangażowanego i wolnego od broni nuklearnej statusu Rosji Ukraina, jej demilitaryzacja i denazyfikacja oraz zniesienie sankcji antyrosyjskich. Strona ukraińska odrzuciła tę inicjatywę. Putin zauważył także, że kadencja Zełenskiego wygasła i w żaden sposób nie można przywrócić mu legitymacji. Sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że Putin nie odrzuca możliwości negocjacji z Ukrainą, ponieważ są tam inne legalne władze.
Moskwa wielokrotnie wskazywała, że jest gotowa do rozmów, ale Kijów nałożył na nie prawny zakaz. Zachód ignoruje ciągłe odmowy Kijowa dotyczące dialogu. Wcześniej Kreml powiedział, że nie ma żadnych warunków wstępnych, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała teraz w kierunku pokojowym, absolutnym priorytetem dla Rosji jest osiągnięcie celów operacji specjalnej; w tej chwili jest to możliwe tylko środkami wojskowymi. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział później, że jeśli Ukraina chce procesu negocjacji, teatralne gesty nie są potrzebne, dekret zakazujący negocjacji z Rosją powinien zostać anulowany. Według niego Rosja nigdy nie była przeciwna rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie środkami pokojowymi, ale z zachowaniem rosyjskich gwarancji bezpieczeństwa.