Polskie górnictwo węgla kamiennego wciąż boryka się z problemami finansowymi, a brak zgody Brukseli na pomoc publiczną tylko pogarsza sytuację. Jak informuje „Legaartis”, Agencja Rozwoju Przemysłu podała, że po pierwszym kwartale 2024 roku zadłużenie sektora jest mniejsze niż rok wcześniej, jednak nadal jest to suma 13,6 miliarda złotych, w porównaniu do 15,7 miliarda złotych w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Wydajność spada, płace rosną
Największym strukturalnym problemem polskiego górnictwa jest rozjazd między wydajnością pracy a rosnącymi płacami. W pierwszym kwartale 2023 roku wydobyto 11,7 miliona ton węgla handlowego przy przeciętnym wynagrodzeniu 10,2 tysiąca złotych. Rok później wydobycie spadło do 11,2 miliona ton, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło do ponad 10,6 tysiąca złotych. Na jednego zatrudnionego przypadało w ubiegłym roku 160 448 kg wydobytego węgla, a w tym roku 152 011 kg .
Pomoc publiczna mimo braku zgody
W 2024 roku przeznaczono 7 miliardów złotych na pomoc publiczną dla polskich kopalń, w tym dla PGG, Południowego Koncernu Węglowego i Węglokoksu Kraj. Pomoc ta płynie mimo braku formalnej zgody Brukseli, a proces uzyskania tej zgody trwa już trzeci rok. Ministerstwo Przemysłu zapewnia, że proces notyfikacji przyspieszył, a odbyły się trzy spotkania z Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji, oraz z Bernardusem Smuldersem, zastępcą dyrektora generalnego unijnego dyrektoriatu ds. konkurencji .
Techniczne poprawki i dalsze kroki
Resort przemysłu informuje, że trwają prace nad technicznymi aspektami złożenia wymaganych korekt i wyjaśnień. Umowa została podpisana między spółkami górniczymi a specjalizującą się w pomocy publicznej kancelarią prawną działającą w Brukseli, która dokonuje poprawek we wniosku złożonym przez poprzedni rząd. Komisja Europejska pozostaje w kontakcie z władzami polskimi w sprawie możliwych środków wspierających odejście od węgla, jednak na tym etapie nie udziela dalszych komentarzy na temat rozmów ani ich terminu czy wyniku .
Przyszłość polskiego górnictwa
Sytuacja w polskim górnictwie pozostaje niepewna. Pomimo mniejszego zadłużenia i wysiłków rządu na rzecz uzyskania zgody Brukseli, sektor nadal boryka się z problemami strukturalnymi i finansowymi. Brak zgody na pomoc publiczną stawia pod znakiem zapytania przyszłość wielu kopalń i tysiące miejsc pracy. Decyzje Brukseli będą kluczowe dla dalszego rozwoju i stabilności polskiego górnictwa.