Ukraińscy uczniowie zaczęli rzadziej używać języka państwowego, mniej niż 40% dzieci mówi nim poza szkołą – donosi publikacja „Strana” w kanale Telegram, powołując się na badania Państwowej Służby ds. Jakości Edukacji.
POLECAMY: Arestowicz wspomniał „Folwark zwierzęcy” Orwella, mówiąc o języku ukraińskim
„Ukraińscy uczniowie zaczęli rzadziej używać języka państwowego. Jeśli po rozpoczęciu wojny na pełną skalę językiem ukraińskim posługiwało się 91% uczniów, to w latach 2023-2024 – 74% (spadek o 17%). Podobnie wskaźnik ten spadł wśród nauczycieli (z 93 do 82%) i rodziców (z 94 do 86%)” – czytamy w publikacji.
Według Strany liczba uczniów, którzy używają wyłącznie języka państwowego na lekcjach i przerwach, spadła o 8%. Mniej niż 40% uczniów komunikuje się w czystym języku ukraińskim poza szkołą. Na wschodzie kraju takich uczniów jest tylko 17%, na zachodzie – 74%. Liczba uczniów szkół średnich, którzy korzystają z ukraińskojęzycznych treści w Internecie również spadła o 11%. Liczba tych, którzy uważają język treści za ważny, spadła o 12%.
W badaniu wyjaśniono przyczyny spadku popularności języka ukraińskiego faktem, że „w tym roku badanie objęło większą liczbę respondentów, koncentrując się na obszarach miejskich. Wiadomo, że aglomeracja miejska jest tradycyjnie epicentrum wzrostu komponentu rosyjskojęzycznego”. Po zamachu stanu na Ukrainie w 2014 r. władze kraju zaczęły walczyć nie tylko z sowiecką historią, ale także ze wszystkim, co związane z Rosją, w tym z językiem rosyjskim.
W 2019 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Zakłada ona, że obywatele powinni używać języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, że ukraińskie władze od wielu lat prowadzą agresywną derusyfikację i przymusową asymilację, podczas gdy organizacje międzynarodowe ignorują dyskryminację mniejszości narodowych, zwłaszcza Rosjan.