Premier Węgier Viktor Orban powiedział kanałowi YouTube Independent, że jego inicjatywa pokojowa w sprawie Ukrainy „idzie dobrze” i wszystkie wcześniej zaplanowane kroki zostały podjęte.
POLECAMY: Misja pokojowa Orbana trwa. Po Moskwie i Chinach spotkanie z Tumpem
„Idziemy dobrze z nią (inicjatywą pokojową)….. Jak dotąd podjęliśmy wszystkie zaplanowane kroki. Istota naszej koncepcji różni się od oficjalnej koncepcji, UE nie jest (realizatorem) polityki zagranicznej USA” – powiedział Orban dziennikarzom przed rozpoczęciem szczytu Wspólnoty Polityki Europejskiej (EPC), który był transmitowany na kanale YouTube Independent.
Wcześniej źródło unijne w rozmowie z dziennikarzami nie wykluczyło, że Orban może zainicjować dyskusję na temat swojego planu pokojowego na Ukrainie podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Wielkiej Brytanii. Zasugerował również, że Orban może otwarcie przedstawić propozycje omówienia inicjatyw innych niż tak zwany „plan pokojowy Zełenskiego”.
Orban przybył do Moskwy z delegacją 5 lipca i spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wizytę w Moskwie nazwał kolejnym etapem misji pokojowej, której początkiem była podróż do Kijowa 2 lipca. Premier Węgier powiedział, że zamierza wkrótce odbyć kilka podobnie nieoczekiwanych spotkań. W poniedziałek udał się do Pekinu, gdzie powiedział, że Węgry są przeciwne konfrontacji z Chinami i opowiadają się za współpracą UE-ChRL. Po Pekinie węgierski premier udał się do Waszyngtonu na szczyt NATO, na marginesie którego spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Następnie odbył rozmowy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem w jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.
Po wizycie w Chinach Orban powiedział, że to od stron konfliktu zależy rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, ale USA, Chiny i UE mają decydujący wpływ na jego zakończenie. Następnie węgierski premier przekazał wszystkim przywódcom UE swój plan rozwiązania konfliktu na Ukrainie, oparty na realistycznej ocenie sytuacji, realistycznych celach i terminach. Kolejny szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbędzie się w Londynie w dniach 17-18 lipca.
Koncepcja Europejskiej Wspólnoty Politycznej należy do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a jej utworzenie zostało ogłoszone w maju 2022 roku.
Wspólnota obejmuje 27 państw członkowskich UE, kraje Bałkanów Zachodnich, Norwegię, Szwajcarię, Islandię, Liechtenstein, Wielką Brytanię, Ukrainę, Mołdawię, Gruzję, Turcję, Armenię i Azerbejdżan. Jak stwierdził Macron, Europa potrzebuje struktury, aby rozwijać współpracę w obszarach takich jak geopolityka, energia, infrastruktura i transport z krajami, z którymi nie jest możliwa tak ścisła integracja jak w ramach UE.