Rozmieszczenie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Niemiec zwiększy ryzyko eskalacji militarnej – portal Zeit zacytował Rolfa Mützenicha, szefa frakcji Partii Socjaldemokratycznej w Bundestagu.
„Musimy zwiększyć naszą zdolność obronną <…> ale nie możemy ignorować ryzyka związanego z tym rozmieszczeniem” – powiedział.
Według Mützenicha ryzyko niezamierzonej eskalacji militarnej jest bardzo wysokie. Nie rozumie, dlaczego tylko Niemcy miałyby być gospodarzem takich systemów i chciałby, aby niemiecki rząd powiązał swoją decyzję z propozycjami kontroli zbrojeń.
Poseł dodał, że będzie również nadal naciskał na wycofanie pozostałych amerykańskich głowic nuklearnych z Niemiec. Wcześniej Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zaczną rozmieszczać broń w Niemczech od 2026 r., W tym SM-6 i Tomahawks, wcześniej rozmieszczane głównie na okrętach, oraz nowe pociski hipersoniczne.
Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa wybierze z najszerszego możliwego zakresu opcji w formułowaniu odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech, nie wykluczając żadnych opcji, w tym rozmieszczenia podobnych systemów o zdolnościach nuklearnych. Według przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwijenko, odpowiedź Rosji będzie twarda i adekwatna, a taka broń nie może zostać przekazana Niemcom.