Na szczycie kopca Powstania Warszawskiego, symbolicznego miejsca usypanego z gruzów stolicy, co roku 1 sierpnia rozpalane jest ognisko pamięci. Zwyczaj ten ma głębokie korzenie, sięgające okresu powojennego. Ogień ten, przynoszony przez sztafetę pokoleń złożoną z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i strażników miejskich, tradycyjnie płonął przez 63 dni, dokładnie tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie.
Jednak w tym roku, jak dowiedział się portal TVN24 Warszawa, ogień na kopcu będzie płonął jedynie przez trzy dni. Ta zmiana ma związek z modernizacją Parku Akcji “Burza” oraz skargami okolicznych mieszkańców. „Ognisko zapłonie na nowym, wyremontowanym kopcu Powstania Warszawskiego podczas tegorocznych obchodów rocznicowych trzy razy i po kilku godzinach naturalnie wygaśnie, a przez 63 dni znak Polski Walczącej będzie rozświetlać spektakularna iluminacja” – poinformowała Ewa Bujalska, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Dzielnicy Mokotów, który organizuje wydarzenie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Harmonogram obchodów
Trzy dni, podczas których zapłonie ogień na kopcu, to: 1 sierpnia (wybuch powstania), 27 września (rocznica kapitulacji Mokotowa) oraz 2 października (upadek Powstania Warszawskiego). Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych lat, gdzie ognisko płonęło nieprzerwanie przez całe dwa miesiące.
Powody zmian
Decyzja o skróceniu okresu palenia ognia wynika z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, modernizacja kopca i całego Parku Akcji “Burza” wprowadziła nowe funkcjonalności i wymagała dostosowania przebiegu uroczystości do obecnych warunków. „Obecnie kopiec, jak i cały Park Akcji ‘Burza’ ma inny wygląd i funkcjonalność. W związku z tym, przebieg uroczystości został odpowiednio dostosowany do jego funkcji” – tłumaczyła Ewa Bujalska.
Kolejnym powodem są skargi mieszkańców okolicznych osiedli. „Po pierwsze z powodu obostrzeń związanych z gwarancją robót remontowych na kopcu, a po drugie – z powodu skarg okolicznych mieszkańców i zastrzeżeń, że jest to nieekologiczne” – dodała Bujalska. Zmiana ta ma na celu znalezienie kompromisu między tradycją a współczesnymi wymogami ekologicznymi oraz komfortem życia mieszkańców.
Reakcje i kontrowersje
Decyzja o skróceniu czasu palenia ognia spotkała się z mieszanymi reakcjami. Dla wielu warszawiaków, a szczególnie kombatantów i ich rodzin, ognisko pamięci było nie tylko symbolem heroizmu i poświęcenia, ale także żywym pomnikiem historii. Zmiana ta wywołała dyskusje na temat zachowania tradycji w zmieniającym się świecie.
Jeden komentarz
Tusk nie uznaje historii Polski. To obcy pasażer nostromo w Polsce.