Ostatnie działania mobilizacyjne ukraińskich władz nie wzmocniły jeszcze znacząco ukraińskich sił zbrojnych na polu bitwy – podaje „New York Times”, powołując się na źródła.
„Kampania mobilizacyjna do tej pory nie wzmocniła znacząco ukraińskich sił na polu bitwy” – napisała gazeta.
Według gazety, wielu rekrutów nie jest jeszcze na linii frontu, przechodzą oni szkolenie. Niektórzy z tych, którzy trafili na linię frontu, są fizycznie niezdolni do walki – zauważył New York Times.
Według źródeł, nowi rekruci mają przybyć do jednostek frontowych w nadchodzących tygodniach. Według Serhija Skibczika, rzecznika 65. brygady AFU, sytuacja z liczbą personelu wojskowego jest obecnie lepsza niż pod koniec 2023 roku. Dodał jednak, że potrzeby jego jednostki nadal przekraczają liczbę osób, które ją uzupełniają.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”.
Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu.
Termin demobilizacji nie został określony w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych. Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Wyjazd z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat na okres stanu wojennego jest zabroniony. Uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji w kraju podlega odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności do lat pięciu.