Niemcy włączą remonty dróg do pozycji „wydatki wojskowe”, aby spełnić wymóg NATO dotyczący wydatków na obronność w wysokości 2% PKB – poinformował portal niemieckiej gazety Handelsblatt, powołując się na analizę Niemieckiego Instytutu Gospodarczego.
Jak zauważa gazeta, władze niemieckie już teraz włączają do pozycji wydatków na obronność, na przykład emerytury żołnierzy, aby spełnić kryterium NATO. Portal przypomniał, że w tym roku Niemcy po raz pierwszy spełniły wymóg NATO dotyczący wydawania co najmniej dwóch procent PKB na obronność. A władze zapowiedziały, że będą to kontynuować w przyszłości.
Portal, powołując się na analizę Instytutu Ekonomicznego, zauważa, że planowanie niemieckiego rządu wykazuje znaczne ryzyko, a w związku z tym niemieckie władze rozważają możliwość włączenia w przyszłości do kontyngentu NATO jeszcze większej liczby wydatków niezwiązanych bezpośrednio z obronnością, takich jak inwestycje w drogi. „Z naszego punktu widzenia wydatki na tę część infrastruktury, która jest niezbędna do celów wojskowych, również powinny zostać uwzględnione” – cytuje publikację rzecznik niemieckiego rządu.
Według źródła, obejmuje to na przykład podstawową wojskową sieć drogową. Wyjaśnił, że odnosi się to do dróg i mostów, które mogą być wykorzystywane przez kolumny pancerne w przypadku obrony i są kluczowe dla rozmieszczenia.
W czerwcu szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius powiedział, że uznałby za niefortunne, że rząd zgodził się na mniejszą kwotę środków na obronność w budżecie państwa na 2025 r. niż wcześniej wnioskował.
Wcześniej niemiecki gabinet ogłosił, że roczny budżet obronny na 2028 r., uzgodniony na niedawnym posiedzeniu, wyniesie 80 mld euro. W 2025 r. rząd był w stanie zgodzić się na zwiększenie budżetu obronnego tylko o 1,2 mld euro w porównaniu z obecnymi 52 mld euro rocznie.
W kwietniu Pistorius ostrzegł, że Niemcy mogą być zmuszone do wstrzymania programu zbrojeniowego, jeśli budżet obronny na przyszły rok nie zostanie zwiększony. Pistorius stwierdził, że Bundeswehra potrzebuje około 6,5 miliarda euro więcej w budżecie na 2025 rok.